Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin PPK Kararı Öncesinde Borsa İstanbul Alıcılı Seyrediyor

Haftanın izlenmesi gereken en önemli günü olarak nitelendirilen 13 Eylül Perşembe TCMB, İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarını açıklama günü. Sermaye piyasası teknik yorumları ve şirket haberleri ayrıntıları şöyle;
TCMB’nin PPK Kararı Öncesinde Borsa İstanbul Alıcılı Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya üzerinde merkez bankaları açıklamaları ve veri trafiğinin yoğun olduğu bir Perşembe. Piyasa fiyatlamalarının, yapılacak yatırım organizasyonlarının ve alınacak pozisyonların değişiklikler gösterebileceği bugün dünya üzerinde en dikkat çeken açıklamanın TCMB faiz kararı olduğu söyleniyor.

BİST, güne 92.800 seviyesi üzerinden alımlarla başlangıç yaptı.

BİST Yatırımcıları Açıklamalarla Yön BulacakAçılışın ardından alımlarla 93.500 seviyesinin üzerini test etti. BİST 100 endeksinde 92.800/93.000 direnç bölgesi dün korundu ve 7 milyar TL gibi güçlü bir işlem hacmi ile birlikte 92.300 altında kapanış gerçekleşti. Teknik analizlerin yorumu bugünün 8 milyar TL işlem hacmi ile 93.000 üzerinde bir kapanış olmadığı taktirde yukarı yönde hamleler satışla karşılanacağı yönünde. Düşüş ihtimalini dünkü kapanış bir miktar daha kuvvetlendirdiği söyleniyor. 92.850/93.000 direnç bölgesinin gücünü korumasını bekleyen analistler dirençlerden satış gelmesi durumunda 91.000 ilk tepki gelebilecek kısa vadeli destek noktası olmasını yorumluyor.

Dün ABD borsaları günü karışık bir görüntü ile tamamladı. ABD borsasında izlenen önceki günkü olumlu seyre paralel olarak Avrupa borsaları da yükselişler gösterdi.

THY Arnavutluk merkezli 30 milyon USD’lik ortak girişim şirketi kuruyor.

THY Yolcu ve Kargo için Yeni Girişim YapıyorTHY, yolcu ve kargo taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermek üzere yüzde 49, MDN Investmen SHPK firmasının yüzde 41 ve Arnavutluk Hükümetini temsilen Arnavutluk hava sahası ve trafiğini yöneten Albcontrol firmasının yüzde 10 oranında hisseye sahip olacağı ortak bir girişim şirketi kurulmasına karar verildiğini açıkladı. Kurulacak olan şirket Arnavutluk Cumhuriyeti merkezli olacak.

Türk Hava Yolları ve Garanti kredi kartı (Miles & Smiles) işbirliklerini 1 Nisan 2023 tarihine kadar uzattı. Bu haber THYAO için nötr olarak, GARAN hisseleri için sınırlı olumlu olarak değerlendirildi. THYAO yapılan haberlere göre pilotlarına piyasa rekabet koşullarının da etkisi ile yüzde 30 oranında bir zam yapmayı planlamakta. Şirketin giderlerinde yakıttan sonra ikinci sırada yer alan personel giderleri olması sebebiyle operasyonel karlılıkta kısmi bir baskı bekleniyor.

ZOREN Kazakistan ile kapasite artırma yolunda iyi niyet anlaşması imzaladı.

ZOREN Kapasiteyi Artırmaya Yönelik İyi Niyet AnlaşmasındaZorlu Enerji (ZOREN) ile Kazakistan Enerji Bakanlığı arasında Kazakistan merkezli 50 MW kurulu güce sahip olacak solar bir enerji santrali projesi geliştirilmesi üzerinde iyi niyet anlaşması imzalandı. ZOREN hali hazırda Türkiye’de 815 MW, Pakistan’da 56 MW ve İsrail’de 290 MW olmak üzere toplamda  kurulu kapasitesi bulunmaktaydı, yapılan iyi niyet anlaşmasında proje hayata geçtikten sonra kurulu kapasite 1211 MW’a yükselecek. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu