Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell’ın Kongre Konuşmasından Faiz İndirimine Yönelik İpuçları Bekleniyor

Geçtiğimiz hafta ABD’nin tarım dışı istihdam beklentilerinden etkilenen küresel piyasalar, sonuçların beklentinin üzerinde gelmesinin ardından bu hafta ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamaları bekliyor.
Powell’ın Kongre Konuşmasından Faiz İndirimine Yönelik İpuçları Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir süredir gündemde olan Fed’in faiz indirimi konusu piyasalar üzerinde bir etkiye sahipken, Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verileri de beklentinin üzerinde gelmiş ve bu da piyasaları etkilemişti. Bu veriler açıklanmadan önce dolar kuru zayıflama eğilimiyle 5.62 altına inmiş ardından verilerle birlikte yükselişine ara verip G-10 paraları karşısında zayıflamıştı.

ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinden beklenti 160 bin civarındayken, Cuma günü bu rakamın üzeri gerçekleşmiş ve veri 224 bin artış olarak kayıtlara geçmişti. İşsizlik oranı ise %3,6’dan %3,7 olmuştu. Geçtiğimiz haftaya damga vuran bu gelişmelerin yanında, haftaya başladığımız bugünde Fed Başkanı Jerome Powell’ın kongrede yapacağı konuşma gündeme geldi.

Piyasalar dikkatini Powell’dan gelecek açıklamaya vermişken, bugüne sert yükselişle başlayan dolar önemli paralar karşısında gerileme kaydediyor.

Dolar Önemli Paralar Karşısında Gerileme KaydediyorABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü Kongre’de sunum yapması bekleniyor. Çarşamba günkü sunumun piyasaları nasıl etkileyeceği merak konusuyken, küresel piyasalar buna odaklanmış durumda. Powell, bu ay sonunda yapılacak FOMC toplantısından evvel, bu hafta Salı günü ise bir konferansta konuşma yapacak.

ABD Hazine tahvilleri ve Yen, Asya hisse senetlerindeki kaybın güvenli varlık talebini artırmasıyla birlikte yükselişe geçti. Cuma günü açıklanan ABD istihdam verilerinin beklentiyi aşmasının ardından ise dolar, Cuma günkü işlemlerinde iki haftanın zirvesini gördü.

Diğer taraftan uzun süredir konuşulan Fed’in faiz indirimi ihtimali, beklentinin üzerinde gelen istihdam verileriyle azalma gösterdi. Fakat bazı ekonomistler Fed’in faiz indirimine gitmesine sıcak bakıyor. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow Fed’in faiz indirimine gitmesi gerektiğini söyleyerek, ihtimali düşüren tarım dışı istihdam verilerinin ülkenin çok güçlü bir refah döngüsü içerisinde olduğunu belirtti.

Sydney’de St. George Bank kıdemli ekonomisti Janu Chan, piyasaların Fed’in genişleme ihtimalini artırmasına rağmen yine de bankanın bu ay sonunda faiz indirimine gideceği fikrine sahip. Chan ayrıca, Fed Başkanı Powell’ın söyleyeceklerinin büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Cuma günü %0.4 yükselmesinin ardından haftanın ilk işlem gününde TSİ 11:55’te %0.05 düşüşle 1,194.53 puan oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1.194 Puan OlduFed’in faiz indirimine gidip gitmeyeceği şu süreçte merak edilirken, Tokyo’da Gaitame.com Araştırma Enstitüsü genel müdürü Takuya Kanda Fed’in FOMC toplantısında 50 baz puanlık indirimi neredeyse olanaksız olarak değerlendiriyor. Bu durumda Powell’ın kongredeki açıklamasının piyasalar tarafından yakından takip edileceğini açıkladı ve Fed’in hala 25 baz puanlık faiz indirimini doğrulayacak bir sinyal vereceğini beklediklerini açıkladı.

ABD 10 yıllıkları haftanın son işlem gününde 8 baz puan artmıştı ve bugün ise 2 baz puan azalarak %2,02 seviyesine geldi. Sıkı para politikasını Ocak ayından beri istikrarlı bir şekilde sürdüren FED, Haziran FOMC toplantısında ekonomik genişlemenin sürmesi için gerekenin yapılacağını söylemişti.

CME Group tarafından yönetilen CME Fedwatch Tool programı kapsamında Fed’in Temmuz’da faiz indirimine gideceği çok kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyordu. Bunun yanında Fed yetkililerinin yarısının bu yıl faiz oranlarını düşürme eğilimindeyken, kalan diğer yarısının ise faizleri sabit tutmaya eğilimli olduğu öğrenildi. Powell’dan gelecek açıklamalar ise bu konuda belirleyici olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu