Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell: FED İhtiyaç Duyulan Süre Boyunca Ekonomiye Destek Verecek

Temsilciler Meclisi'nde yapacağı konuşma metni yayımlanan FED Başkanı, Merkez Bankası’nın ekonomideki toparlanmanın güçlü olabilmesi için elinden geleni yapacağını bildirdi.
Powell: FED İhtiyaç Duyulan Süre Boyunca Ekonomiye Destek Verecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın, Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı konuşmanın metni yayımlandı.

Salı günü yapılacak olan konuşma Coronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası’na (CARES) ilişkin alınan kararları içeriyor. Powell, Merkez Bankası’nın ABD ekonomisinin toparlanması için elinden geleni yapmaya devam edeceğini belirtti.

FED Başkanı, salgının başından bu yana ekonomide kayda değer iyileşme olsa da daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Powell Temsilciler Meclisi KonuşmasıDünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılası, ikinci çeyrekte %31,7 oranında daraldı. Powell, pandeminin ekonomide kalıcı hasar bırakmasını önlemek için merkez bankasının elindeki tüm araçları kullanmaya hazır olduğunu ifade etti.

Geçen hafta yapılan toplantıda politika faiz oranında değişikliğe gidilmeyerek %0,00 – 0,25 arasında bırakılmıştı. FED Başkanı, %2 enflasyon hedefine ulaşılıncaya ve ekonominin kriz öncesi döneme gelinceye kadar faizlerin sıfıra yakın seviyelerde tutulacağını aktardı.

Önümüzdeki sürece ilişkin belirsizliğin olduğunu ifade eden Powell, son dönemde iyileşme olsa da hala ekonomik faaliyetlerin ve istihdamın pandeminin öncesine kıyasla çok geride olduğunun altını çizdi. Hükümetin uyguladığı teşviklerin etkisiyle hanehalkı harcamalarının belirgin bir iyileşme gösterdiğini açıkladı.

Nisan ve Mayıs aylarında görülen sert düşüşlerin ardından, işgücü piyasasının dörtte üç oranında toparlandığını söyledi.

Son açıklanan verilere göre ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 860 binle, 1 milyonun altına geldi. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenler Mart sonu, Nisan başına denk gelen haftalarda 6 milyonu aşarak rekor düzeye ulaşmıştı.

Ancak hükümetin yardımları, kısa çalışma ödenekleri ve ekonominin yeniden açılması istihdam piyasasının canlanmasına yardımcı oldu. Powell, belirgin bir iyileşme olsa da işgücü piyasasının salgın öncesi duruma göre geride olduğunu belirtti.

Pandeminin ekonomide yarattığı hasarın tüm Amerikan halkını eşit şekilde etkilemediğini, yükü en az taşıyanların, en çok zarar gören kesim olduğunu ifade etti. İşsizlikteki artışın özellikle Afrika kökenli Amerikalılar, kadınlar ve düşük ücretli çalışanların hayatını olumsuz etkilediğini söyledi.

Ekonomide tam bir iyileşme sağlanana ve insanların kendilerini yeniden güvende hissedene kadar hükümetin aldığı her türlü politikayı uygulamaya devam edeceklerini aktardı. ABD ekonomisinin bu zorlu süreçten çıkacağını söyleyen FED Başkanı, piyasa streslerinin yeniden artması durumunda firmalara destek olmaya hazır olduklarını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu