Yatırım yapmaya başla!

Powell’ın Açıklamaları TCMB’nin Faiz İndirimine Gitme İhtimalini Artırabilir

Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisine dair dün yaptığı Kongre konuşması Fed’in faiz indirimine dair pek çok ipucu verirken, konuşmanın TCMB faiz indirimine de zemin hazırlayabileceği söz konusu oldu.
Powell’ın Açıklamaları TCMB’nin Faiz İndirimine Gitme İhtimalini Artırabilir

TCMB’den beklenen faiz indirimi için gözler 25 Temmuz’daki PPK toplantısındayken, bunun öncesinde TCMB Başkanlık konusu gündem olmuştu. Ekonomistlerin merakla beklediği Başkan Powell’ın dün yaptığı Kongre konuşmasının ardından bugün de konuşma yapacağı biliniyor.

Powell’ın konuşmalarının bu derece önem arz etmesinin en önemli nedenlerinden biri, ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde ülke ekonomisinin durum değerlendirmesi niteliğinde olmasıydı. Ayrıca Powell’ın, Temmuz ayı sonunda yapılacak toplantıda faiz indirimi yapılıp yapılmayacağı konusunda bazı ipuçlarını paylaşması bekleniyordu.

Powell’ın Haziran ayında gerçekleştirdiği toplantıda oluşan faiz indirimi beklentileri, Temmuz ayına yönelmişti ve böylelikle piyasalar da çok yüksek seviyelere ulaştı. Powell’ın dün merakla beklenen Kongre konuşmasından önce ise piyasalar bundan etkilenmiş ve altın yükselirken, dolar yükseliş kaydetmişti.

Dünkü konuşmasında Powell, gelişen piyasaların merkez bankalarına politika genişletmeye yönelik geçerli sebepler sundu.

Politika Genişletmeye Yönelik Geçerli Sebepler SunduKonuşmada Fed’in borçlanma maliyetlerini on yıldan bu yana ilk kez indirmeye zemin hazırladığı kaydedildi ve bu durum gelişen para piyasalarına destek olarak değerlendirildi. Bununla birlikte, sermaye kaçışına sebep vermeden EM’lerin para otoritelerine politikada genişleme olanağı sunuyor.

Powell’ın kaydettiği açıklamalar, politika yapıcılara yavaşlayan büyüme, cansız enflasyon ve imalat gibi durumlar için ekonomiyi desteklemelerine imkan tanıyor. ABD’de ekonomik büyümede zayıflama söz konusuyken, Haziran ayında Asya ve Avrupa’da imalat faaliyetlerinde azalış görüldü.

Gelişen piyasalardan Türkiye, Endonezya, Güney Afrika ve Güney Kore önümüzdeki haftalarda politika kararı verecek. Rusya, Şili, Malezya, Hindistan ve Filipinler ise geçtiğimiz ay faiz indirimi yapmıştı.

Önümüzdeki Haftalarda Politika Kararı VerilecekSingapur’da TD Securities kıdemli gelişen piyasalar stratejisti Mitul Kotecha, Powell’ın Kongre konuşmasının ve bu ay söz konusu olan 25 baz puanlık faiz indirimi beklentisinin EM merkez bankalarını faiz indirimine yönelteceğini düşünüyor.

Öte yandan TCMB’de Başkan değişikliğinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baskısıyla faiz indirimi konusu gündemdeyden para politikasının ne yönde gelişeceği yakından takip ediliyor. Erdoğan, ülkemizin 10 yıl aradan sonra ilk kez bu yıl resesyona girmesiyle ekonomiyi destek amaçlı faiz indirimine gidilmesi gerektiğini düşünüyor.

Powell’ın dün kaydettiği açıklamalar TCMB’nin faiz indirimine gitme ihtimalini daha da güçlendiriyor. Bunlarla birlikte Fed Başkanı Powell, ekonomik görünüm üzerindeki belirsizliğin son aylarda arttığını kaydetmiş ve ekonomideki ivmenin yavaşladığını vurgulamıştı. Bu zayıflamanın ABD ekonomisini etkileyebileceğini ekleyerek gelişmelerin dikkatle takip edileceğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum