Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell’dan Gelen Açıklamalar Fed’i Destekleyici Olmaya Yöneltirken İndirim Beklentilerini Artırdı

Fed Başkanı Jerome Powell’den bu ara gelen açıklamalar büyük önem taşıyor. Powell, Fed’in büyümeye uygun nitelikte hareket edeceğini bildirdi.
Powell’dan Gelen Açıklamalar Fed’i Destekleyici Olmaya Yöneltirken İndirim Beklentilerini Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Powell, geride bıraktığımız günlerde Fed’in ay sonundaki toplantısında faiz indiriminin neredeyse “kesin” olacağını açıklamıştı. Piyasalar tüm dikkatiyle buna odaklanmışken, Powell’ın açıklamaları hisse senetlerinde yeni boğaların başlangıcına sebep olmuştu.

Buradan hareketle Powell’ın açıklamalarının hisse senetlerine bir destek niteliği taşıdığı söylenebilir. 30-31 Temmuz’daki FOMC toplantısı yaklaştıkça, küresel merkez bankaları ile pek çok yatırımcı konu hakkındaki tahminlerini yürütmeye devam ediyor.

Powell, Fed’in ABD büyümesine yönelik aşağı yönlü riskleri pür dikkat takip ettiğini belirtti. Fed ayrıca büyümeyi destekleyecek en uygun yolu izleyecek.

Fed Büyümeyi DestekleyecekGeçtiğimiz günlerde Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, tam da bu konuya değinmiş ve Fed’i faiz indirimine giderken aşağı yönlü risklere karşı dikkatli olması konusunda uyarmıştı. Brainard’a göre risk yönetimi oldukça önemliydi ve banka bu konuda temkinli davranmalıydı.

Powell, Fransa Merkez Bankası tarafından Paris’te düzenlenen bir etkinlikte bazı açıklamalar kaydetti. Endişeleri devam eden Başkan, açıklamalarıyla Temmuz sonundaki toplantıda faiz indirimine gidileceği yönündeki beklentileri artırmış oldu.

Görünümdeki belirsizliklere işaret eden Powell, ticaret gerilimleri ile küresel büyüme göz önüne alındığında belirsizliklerin arttığını söyledi.

Ticaret Gerilimleri ile Küresel Büyüme Belirsizlikleri ArtıyorBununla birlikte FOMC’a katılanların uzun süredir %2 altında kalan enflasyon hedefiyle endişelerin iyice arttığına değindi. Powell’ın söyledikleri, 10-11 Temmuz’da ABD kanun yapıcıların kaydettiği açıklamalarla örtüştü.

Powell’ın yaptığı açıklamalar, Trump’ın ticaret politikaları ile düşük küresel büyümenin getirdiği belirsizliklerin arttığı şu ortamda, yaklaşan FOMC toplantısındaki faiz indirimine ortam hazırladı.

ABD hisse senetlerini de ekleyen Powell’ın açıklamaları, hisse senetlerini kayıplarını azaltmaya yöneltti. Ardından Trump’ın Çin’e uyguladığı gümrük vergilerini artırabileceği yönündeki gelişmelerle yeniden düştü ve aşağı yönde kapandı.

Ticaret görüşmelerindeki belirsizlikle gerileyen ABD hisse senetlerindeki bu düşüşe, ABD’li bankaların finansal raporları da neden oldu.

ABD'li Bankaların Finansal Raporları Düşüşe Neden OlduEkonomistler, beklenenden daha iyi durumdaki ekonomik veriler ile Trump’ın Çin ile ticaret gerilimine değindiği açıklamalarına olumlu bakmıştı. Powell’ın açıklamalarından önce %2.14 civarında dolaşan ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, açıklama sonrasında %2.11’e düştü.

Yatırımcıların büyük çoğunluğu 30-31 Temmuz’daki Fed toplantısından 25 baz puanlık bir indirim bekliyorlar. Fakat yetkililerin 50 baz puan gibi daha agresif bir rakama yönelip yönelmeyeceği ortamı kızıştırmaya başladı.

Faiz indirimine yönelik fikirler şekillenirken, Trump’ın Çin vergilerine yönelik kaydettiği açıklamalar bugün piyasalara endişeli bir hava getirdi. Bu hafta ABD heyetinin Çin’e bir ziyarette bulunması söz konusuyken, gelişmeler yakından takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu