Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Portekiz İş Gücü Sıkıntısını Vize Kurallarını Gevşeterek Çözecek!

Portekiz, iş gücü sıkıntılarıyla mücadelenin bir sonucu olarak Portekizce konuşulan diğer ülkelerin vatandaşlarına vize kolaylığı getiriyor. Detaylar haberde;
Portekiz İş Gücü Sıkıntısını Vize Kurallarını Gevşeterek Çözecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güneybatı Avrupa ülkesi Portekiz’de vize konusunda yeni bir sayfa açılıyor. Ülke yetkililerinin Perşembe günü yaptığı açıklamayla, Angola ve Brezilya’nın da içinde yer aldığı Portekizce konuşulan diğer ülkelerin vatandaşlarına vize vermenin hızlandırılacağı duyuruldu.

Bu uygulamaya, iş gücü sıkıntısıyla mücadele etmek ve bu soruna köklü çözümler üretebilmek hedefiyle geçildiği belirtildi.

Angola ve Brezilya dışında Portekizce dil ülkeleri topluluğundaki (CPLP) diğer ülkeler şöyle sıralanıyor: Doğu Timor, Cape Verde, Gine-Bissau, Ekvator Ginesi, Mozambik, São Tomé ve Principe.

Bu ülkelerden gelen göçmenler, Portekiz’de 90 günden fazla kalmayı planlıyorlarsa vize almak zorunda kalıyorlardı. Bunun yanında çoğu zaman vize onayı almak için aylarca beklemek durumunda kalabiliyorlardı.

Mendes: Vize İşlemlerini Hızlandırıyoruz

Gelişmeye dair kamuoyuna bilgi vermek için Parlamento İşleri Bakanı Ana Catarina Mendes bir basın açıklaması yaptı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre herhangi bir CPLP üye devletinin vatandaşları için Portekiz’e giriş vizeleri “bir sınır dışı emri veya Schengen Bölgesi’ne giriş yasağı olmadıkça” konsolosluk hizmetleri tarafından derhal verilecek.

Menes gazetecilere verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Kararname, insan kaynaklarının acil ihtiyaçlarına cevap vermemize izin veriyor ve ekonomimizi canlandırmaya yardımcı oluyor.”

Yeni Bir Vize Türü de Açıklandı

Mendes ayrıca, Portekiz’in herhangi bir yabancının ülkeye bir kota olmaksızın 120 gün süreyle girmesine izin veren ve 60 gün daha uzatılabilen yeni bir vize türü oluşturulacağını da söyledi.

Portekiz’in işsizlik oranı yüzde 5,7 ile rekor düşük seviyeye yakın seyrediyor.

İşveren konfederasyonları, tam istihdama yakın bir ekonomik duruma işaret ederek göçmenlik kurallarının modernize edilmesini talep ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.