Yatırım yapmaya başla!

Seçime İlerleyen Portekiz’in İhracata Dayalı Ekonomisi Tehdit Altında

Seçim için geri sayımın başladığı Portekiz’in ekonomik iyileşmesinin ne kadar süreceği sorgulanıyor. İşte detaylar;
Seçime İlerleyen Portekiz’in İhracata Dayalı Ekonomisi Tehdit Altında

6 Ekim’de yapılacak genel seçimlere ilerleyen Portekiz için yapılan yorumlar, ülke ekonomisine dair endişeleri artırıyor. Çünkü uzmanlar, Portekiz’in ekonomik iyileşmesinin başlamak üzere olan yeni bir siyasi döngü ile ne kadar süreceğini sorguluyor.

Kamu borcu krizinin ardından derin tasarruf önlemleri almaya başladıktan sonra Euro Bölgesi’nde genellikle bir başarı öyküsü olarak tanımlanan Portekiz, son iki yıldır bölge ortalamasının üzerinde bir büyüme oranına sahip.

Portekiz’in Ekonomik Başarısı Yüksek İhracat Seviyelerine Dayanıyor

Portekiz’in Ekonomik Başarısı Yüksek İhracat Seviyelerine DayanıyorAncak son ekonomik başarısı büyük ölçüde yüksek ihracat seviyelerine dayanıyor ki bu süregelen ticari anlaşmazlıklar göz önüne alındığında sorun olabilecek bir şey.

Economist Intelligence Unit analisti Ana Andrade de Portekiz’in krizden önceye kıyasla küresel ticarete daha fazla maruz kaldığını dile getirdi. İhracatın payının arttığını ve ülkenin artık küresel ticaret sistemine daha fazla entegre olduğunu da ekledi. 2010 yılında, Uluslararası Para Fonu ve AB’den mali yardım talep etmeden bir yıl önce, Portekiz yaklaşık 37.3 milyar euro ihracat yapmıştı.

O zamandan sonra ihracat her yıl biraz daha artmış ve ön verilere göre 2018’de yaklaşık 58 milyar euroya ulaşmıştı. Ayrıca ihracat, 2010’daki yüzde 30’luk orana kıyasla 2018’de ülkenin büyüme oranının yüzde 40’ından fazlasını oluşturmuştu.

Konuyla ilgili görüş bildiren RaboResearch ekonomisti Michiel van der Veen; “Portekiz ekonomisinin bir bütün olarak Euro Bölgesi’nden daha hızlı büyümesi öngörüldüğü halde, beklenenden daha keskin bir küresel ve Avrupa gerilemesi ısrarcı temel makroekonomik dengesizlikleri ortaya çıkarır” dedi.

Ekonomist Portekiz için tahminlerini 2019 için yüzde 1.7 ve 2020 için yüzde 1.2 olarak belirledi. 2017’de yüzde 2.8 olarak büyüyen Portekiz, 2018’de yüzde 2.1 büyümüştü.

Portekiz Seçimleri Neden Önemli?

Portekiz Seçimleri Neden Önemli?Pazar günü sandık başına gidecek Portekiz’in kamuoyu yoklamaları, iktidardaki Sosyalist Parti’nin yeniden seçilmesinin muhtemel olduğunu gösterirken asıl soru, doğrudan çoğunluk için yeterli destek olup olmayacağı.

Araştırma şirketi Teneo’dan Antonio Barroso da Sosyalist Parti’nin yönettiği bir hükümetin ekonomik politika için ne anlama geleceği yönündeki soruya şöyle cevap verdi: “Bu, ne tür bir hükümetin kurulduğuna bağlı olacak ancak ekonomik şokların olmadığı zamanlarda önemli ölçüde politika devamlılığı beklerdim.”

Sonuçta sosyalist lider ve mevcut başbakan olan Antonio Costa’nın ülkenin kamu borcunu azaltmaya devam etme sözü verdiği biliniyor. Borç krizi ışığında büyüyen kamu borcu, 2014 yılında GSYİH’ye yüzde 130’luk oranla zirveye ulaşmıştı. Ve Costa’nın programı, şu andaki yüzde 120’lik oranı, bir sonraki görev süresi sonu olacak 2023’te yüzde 100’e yaklaştırmayı hedefliyor.

RaboResearch ekonomisti burada, mali hedeflere ulaşmak için Costa’nın devam eden ekonomik büyümeye bağlı olacağını dile getirdi. Ancak ABD-Çin ticaret savaşı hız kazanırken ve Euro Bölgesi ekonomisi yavaşlarken, ekonomik büyümenin ivmeyi korumakta zorlanabileceğini de ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum