Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Portekiz Ekonomisi 2020’de Covid Nedeniyle %11,8 Daralabilir

Portekiz GSYİH’sinin bu yıl yüzde 7,5 ila yüzde 11,8 aralığında düşebileceğini tahmin edildi. Bu rekor düşüşün nedeni ise elbette Covid-19 olarak gösterildi.
Portekiz Ekonomisi 2020’de Covid Nedeniyle %11,8 Daralabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 pandemisi dünyanın dört bir yanındaki ekonomileri alt üst etmeye devam ediyor. Küresel gündem, salgınla ilgili haberlerle meşgulken pek çok ülke GSYİH’lerinin küçüldüğünü ya da küçüleceğini açıklıyor.

Bu noktada gelen son tahminlerden bir tanesi de Portekiz’inki oldu.

Ülkenin bütçe kurallarına uyumu ve kamu maliyesinin sürdürülebilirliğini denetleyen bağımsız organı The Portuguese Public Finances Council, Portekiz GSYİH’sinin bu yıl yüzde 7,5 ila yüzde 11,8 aralığında düşebileceğini öngördü.

CFP Çarşamba günü yayınladığı tahmininde, önleme tedbirlerinin etkileri nedeniyle mevcut sağlık krizi ve ekonomik faaliyetteki daralma bağlamında yüksek belirsizliğe ve doğal risklere dikkat çekti.

Temel senaryoda, 2020 yılında yüzde 7,5’lik daralma öngörülürken şiddetli senaryoda yüzde 11,8’lik daralma öngörüldüğü söylendi. 2020 yılında GSYİH’deki düşüşün, turizm sektöründeki ve ilgili faaliyetlerdeki talep düşüşü yüzünden azalan ihracatla dış talepteki önemli düşüşü yansıtacağı belirtildi.

CFP'nin Portekiz GSYİH Tahmini
KAYNAK: CFP

CFP Hangi senaryonun gerçeğe dönüşeceğini belirleyecek olan şeyi ise küresel ve dış talepteki şokların büyüklüğü ve 2020’nin ikinci yarısında yerli ve yabancı ekonomik faaliyetlerin normalleşme hızı olarak açıkladı.

2021’de GSYİH’deki artışın yüzde 3 ya da 4,7 olacağını aktaran kurum; 2022’de artışın yüzde 2,6 veya 3,2 olacağını tahmin etti.
Portekiz İlk Çeyrek Daralma
Kaynak: Trading Economics

Önümüzdeki iki yıla ilişkin iyimserliğin nedenini ise ekonomideki şokun geçici olacağı beklentisine bağladı. Ancak küresel düzeyde yaygın şokun Portekiz için aşağı yönlü riskleri artırdığını da ekledi.

CFP’nin tahmini Portekiz’in bu yıl şimdiye kadarki en büyük daralmasını kaydedeceğini gösterdi. Nitekim Dünya Bankası verilerine göre ülke en büyük daralmasını 1975’te yüzde 4,3’lük küçülmeyle kaydetmiş. Son daralması ise 2013’de 0,9’luk küçülme olmuş. 2019 yılında ise ülke bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,16 büyümüş.

Portekiz ekonomisi, 2020 yılının ilk üç ayında yüzde 3,8 daraldı Bu rakam, Portekiz’in kaydettiği en keskin çeyreklik daralma oldu. Avrupa Komisyonu’nun son görünüm raporunda da Portekiz’in virüsten en sert darbeyi alması beklenen ülkeler arasında yer aldığı belirtildi. Buna göre Portekiz’in 2020’de yüzde 6,8 daralacağı tahmin edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu