Yatırım yapmaya başla!

Portekiz, Çin Pazarına Borç Veren İlk Euro Bölgesi Ülkesi Oldu

Portekiz, Çin yuanı üzerinden tahvil ihraç eden ilk Euro bölgesi ülkesi oldu.
Portekiz, Çin Pazarına Borç Veren İlk Euro Bölgesi Ülkesi Oldu

ABD-Çin ticaret anlaşmazlıkları teknoloji savaşına dönüşmeye başlarken, Portekiz Çin yuanı cinsinden tahvil ihraç eden ilk Euro bölgesi ülkesi oldu. Yabancı bir ihraççı tarafından verilen yuan cinsinden borcu olan “Panda” tahvili olarak bilinen satış, Çarşambe ve Perşembe günleri gerçekleşti.

Güney Avrupa ülkesi olan Portekiz, geçen hafta 2 yıl vadeli 2 milyar yuan tutarında tahvil satma niyetini açıklamıştı.

Portekiz 2 Milyar Yuan Tahvil SatışıPanda tahvilleri, Avrupa Birliği’nde ilk olmayacak. Polonya 2016 ve Macaristan 2018 yılında Çin pazarına devlet tahvilleri ihraç etmişti. Portekiz’deki Maliye Bakanı Mario Centeno verdiği bilgilerde ihracın, Portekiz’in dış borçlarını orta vadede yönetmede olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Centeno e-posta ile yaptığı açıklamalarında, bu satışın Portekiz’in yatırımcı tabanını genişletmesini sağlayacağını da belirtti. Portekiz, Çin yatırımlarının en yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden birisidir. Ülke, Euro bölgesi egemen borç krizinin yüksekliği sırasında 2011-2014 yılları arasında uluslararası bir kurtarma sürecinden geçti.

O süreçten beri Portekiz ekonomisi olumlu büyüme rakamlarına döndü ve kredi derecelendirme kuruluşları ülke hakkında daha iyimser oldu.

Portekiz Ekonomisi İyiye GidiyorGeçen hafta Fitch değerlendirmesini, Portekiz’deki görünümünü istikrarlıdan pozitife yükseltti ve bu yılın ardından bir derecelendirme yükseltmesinin daha kapılarını araladı.

ABD’de ise 10 yıllık Hazine bonosunun tersine çevrilmesiyle birlikte resesyona yönelik endişeler yeniden arttı ve 3 yıllık getiri eğrisi bir durgunluk yaşanacağına işaret ediyor. Fundstrat’tan Tom Lee ise bu sefer farklı bir durgunluk yaşanacağına dikkat çekiyor.

Geçen ay 10 yıllık Hazine bonosunun verimi yüzde 2,60’tan yüzde 2,22’ye (yaklaşık 38 baz puan) düşüş kaydetti.

ABD Yeniden Durgunluk SinyaliBu, üç aylık bir Hazine bonosunun getirisinin altına düşerek eğrinin ters çevrilmesine neden oldu. Çarşamba günü ikisi arasındaki fark 12 temel noktaya ulaştı. En fazla eğri ise finansal krizden bu yana hisse senedi fiyatlarının aşağı çekilmesine neden oldu. Ayrıca son 12 yılın en ters haline döndüğü bildirildi.

Lee, getiri eğrisinin durgunluğu belirtmek için iyi bir sicile sahip olduğunu kabul ediyor, ancak şartların bu sefer farklı olduğunu söylüyor. 1966’da bu yana geçen 10 yıllık ve 3 aylık eğrilerinin son yedi alandan altısı 10 yıllık Hazine getirilerinin üzerine çıkan 3 aylık Hazine getirisinin bir sonucu olduğunu gösterdi. Bu örneklerin ise doğru durgunluk sinyalleri verdiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum