Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Full Elektrikli Porsche Taycan Beklendiği Kadar Pahalı Olmayacak!

Porsche, insanları çok güzel bir konuda aydınlattı. Full elektrikli otomobil Taycan'ın sanıldığı kadar pahalı olmayacağını aktardı!
Full Elektrikli Porsche Taycan Beklendiği Kadar Pahalı Olmayacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Carscoops‘un haberine göre Porsche, ilk tamamı elektrikli aracı Taycan’ın fiyat politikasında stratejik bir yol izleyeceğini söyledi. Normal şartlarda Porsche gibi markanın modelleri ucuz değil. Bünyesinde SUV, spor araba ve dört kapılı klasmanlarda beslediği araçlarının hepsi üst segmentlere hitap ediyor.

O yüzden Taycan modelinin de yeni teknolojiye sahip, elektrikli olması bizleri aşırı pahalı olacak düşüncesine itmişti. Görüyoruz ki Alman marka satış sırasında Taycan için farklı bir fiyat uygulaması yapacak.

Porsche, Taycan’ın fiyatını Panamera ile Cayenne arasında olacağını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Aracın satışa çıkmasına az bir zaman kala gelen açıklamalar bizlere, insanların tamamı elektrikli araçların korkutucu fiyatlarda olmadığını ve olmayacağını söylüyor.

Tasarımcı Robert Meier’e göre Taycan 74.828 Euro ile 90.655 Euro arasında olacak.

Cayenne ve Panamera’nın ABD fiyatlarına bakalım.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==ABD pazarına satılan Cayenne için 65.700 dolar başlangıç ücreti isteniyor. Söz konusu diğer araç içinse 85.000 dolar. Bir de en büyük rakiplerinden olan Tesla’ya baktığımızda satış fiyatının 77.000 dolarda olduğunu görüyoruz.

GCM Yatırım Banner
Tesla ile aralarında fiyat farkı olmadığı gibi Taycan biraz daha üstün bir araç.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Porsche’nin yakın fiyat politikası izlemesine, marka isminin avantajını da katarsak Tesla ve diğer rakiplerin işi zorlaşıyor. Audi’nin de testlerini sürdürdüğü tamamı elektrikli SUV’u E-Tron‘da savaşa katılmaya hazırlanıyor.

Porsche Finans Direktörü Lutz Meschke, Taycan hakkında inanılmaz bir şey söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tesla’nın farklı versiyon ve güçler altında sunduğu Model S’e karşı Meschke, ileride 230.000 dolar civarlarına mal olabilecek bir Taycan Turbo S‘de üretilebileceğini ima etti. En pahalı güncel Panamera Turbo S E-Hybrid fiyatına baktığımızda 199.000 Euro olduğunu hatırlatalım.

Taycan 3.5 saniyede 0’dan 100’e kalkış yapabiliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Taycan’ın ön ve arka akslarında olmak üzere çift elektrik motora sahip. Toplamda 600 ps güç üretecek araç, 3.5 saniyeden de daha kısa sürede kalkış yapabileceği söyleniyor.

NEDC değerlerine göre de 500 km menzil sunacak. Tesla Model S P100d’ye baktığımızda 680 ps güç 967 nm tork üretiyor. 3.1 sn kalkış değeri ile birlikte 100 kWh pillerle 400 km’den fazla menzil sunuyor.

Konumuz olan Taycan fiyatlandırmasına geri dönecek olursak; Alman otomobil üreticisinin bu mantıklı hareketi kendi lehine olacaktır. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın