Yatırım yapmaya başla!

Porsche, Stuttgart Savcılık Soruşturmasında 594 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı

Porsche, TDI yüzünden çıkan emisyon soruşturması sonrasında ağır para cezalarına çarptırıldı. Sonrasında ise aldığı önemli kararını açıkladı!
Porsche, Stuttgart Savcılık Soruşturmasında 594 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı

Stuttgart Halk Savcılık soruşturmasında Porsche’ye çok ağır bir ceza kesildi. Neden kısmında ise yine “dizel emisyon sahteciliği” konusu geçiyor. Alman markaların kurtulamadığı sorun git gide büyümeye devam ediyor. VW grubun bir üyesi olan Porsche’de dizel kısmında TDI tabanlı motor kullanıyor.

Dieselgate davasında Mercedes’e yapılan baskınla eş zamanlı olarak spor araba üreticisi de sahtecilik suçlamasından nasibini almıştı. Savcılık,  Porsche AG‘ye karşı idari suç işlemlerinin kapsamlı bir şekilde sona ermesi olduğunu aktarmış olsa da marka, ihmalkarlık için kesilen 4.4 milyon dolar ve genel toplamda ödenmesi gereken 594 milyon dolar cezayı reddetti. İşte detaylar…

Stuttgart Cumhuriyet Savcılığı, genel olarak Alman otomobil markalarının egzoz gazlarına ilişkin bir bildirge yayınladı.

İhmalkarlıktan kesilen cezanın karşılığı olarak 2009 yılından bu zamana kadar olan zaman diliminde Porsche taşıtlarının düzenleyici şartlardan kısmen sapması ve uzaklaşması olarak aksettirildi. Yüksek para meblağlarının konulduğu zehirli egzoz gazları olayında, aslında üreticinin kendine ait olmayan bir ünite yüzünden suçlandığı da ortada.

Porsche artık dizel motorları tamamen bünyesinden çıkartıyor.

Yöneticilerin sonunda ödeyeceklerini bildikleri paranın ardından “cezalar dizel konusuna son vermede önemli bir adım” şeklinde yorumluyorlar. Aslında Alman marka geçtiğimiz yıl bunun kımıldanmasını yapmıştı ve dizeli artık modellerine koymayacaktı. Odak noktanın bundan sonra yüksek performanslı benzin+elektrik karışımlı hibrit teknolojisine kaydırılması gerektiğini söylemişlerdi.

Eylül ayında, Porsche CEO’su Oliver Blume müşterilerine, dizel motorlu modellerin sahiplerine bakmaya devam edeceklerini söyleyerek, “Porsche dizelini şeytanlaştırmıyor”. Önemli bir itme teknolojisidir ve öyle kalacaktır. Bununla birlikte, bir dizel aracının daima ikincil bir rol oynadığı bir spor otomobil üreticisi olarak geleceğimizin dizelsiz olmasını istediğimiz sonucuna vardık ” demişti. Porsche için son durumlar bundan ibaret. Ceza işlemlerinden sonra sanıyoruz ki bu senenin sonundan itibaren dizel motorla olan bağlarını koparacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum