Yatırım yapmaya başla!

Porsche’nin Marka Koruma Ekibi Çin’e Savaş Açtı!

Porsche, ciddi bir sorun haline gelen Çin'in sahte ürünlerine karşı ekip kurdu!
Porsche’nin Marka Koruma Ekibi Çin’e Savaş Açtı!

Porsche, sahte parça ve ekipman üretimlerinden dolayı resmen Çin ile mücadeleye girdi. Belki bir saat, şarj cihazı vs. gibi elektronik ürünlerin kopyalarının yapılması bir araba parçası kadar tehlike oluşturmaz. Elbette her ürünün haksız yere sahtesinin yapılması tehlikeli ancak otomotivde bu bazı durumlarda insan hayatına mal olabilir. Firmaların tasarım hırsızlığının haricinde, başlarındaki ikinci Çin belası, aksesuar ve yedek parça üretimi.

Land Rover, Asya ülkesinin modellerini kendisinden önce çıkarmaması için lansmanlarını aracın üretim tarihine yakın tutma kararı almıştı. Porsche de arka planda bir ekip kurarak, ürünlerini taklit edilmesini önlüyor. Detaylar haberde;

Porsche adlı marka dünyada bir ikon ve araçlar arasında kalite simgesi olduğu için parçalarının ucuz olmasını kimse beklemiyor.

Alman marka resmi olarak sahte ürünleri tespit ve yakalamak adına “avcı ekip” kurmuş. Bilindiği üzere premium araç sınıflarında aldığınız küçük bir ürün bile bütçeyi zorlayan cinsten. Şirket rakamlarına göre avcı ekip yıllık 200.000 ürüne el koyuyor.

Eskiden bu gibi işler sadece nakliye ve sonrasında görülürken, internetin tüm dünyayı sarması sonrasında, siteler bu işi inanılmaz kolay hale getiriyor. Sadece istediğiniz Porsche parçasını yazıyorsunuz ve size en uygun gelen web mağazına giderek, ürünü satın alıyorsunuz. İşte bu kadar basit!

En bilindik siteler de Çinli şirketlerin sahte ürün satımlarını destekliyor.

Etik olmayan durum karşısında Alibaba, Amazon ve eBay gibi en tanınmış alış veriş siteleri bile bunların aracılığını yapıyor. Yıllık satılan 200.000 adet ürünün maddi değerinin 67 milyon dolar olduğu tespit edilmiş. Porsche, bu ögelerin 33.000’nin (2 milyon dolar) otomobil parçası olduğunu söyledi.

Diyelim ki 911 Turbo sahibisiniz ve jantınızı kaldırma vurarak kırdınız. Bunu almak için markanın kendisine gittiğinizde 50 birim para ödemeniz gerektiğini düşünelim. Birebir replika olup da kalitesi yüksek bir jantı sitelerde 20 birim paraya bulmak mümkün iken Çin, bunu sizlere 7-8 birim para arasında yolluyor.

Kritik nokta fiyatların ucuz olması veya sizin kar etmeniz değil. Çin’den gelecek o sahte jant üzerinde canınız ne kadar güvende olacak. Porsche birinci sınıf kalite de imal edip sizlere garanti verirken, replika firması bunun arkasından durmaz.

Porsche aksesur ve oyuncakları da sahte ürün istilasına uğruyor.

Marka koruma görevlisi Michaela Stoiber, internetten satılan t-shirt, şapka ve güneş gözlüğü gibi eşyaların Hong Kong Oyuncak Fuarı’ndan, Almanya Retro Classics oyuncak fuarına kadar her yerde görüldüğünü söyledi.

Stoiber, Porsche logolarını aşırı kötü yaptıklarını söyledi. Orijinale benzetmede yapamadıkları yerin, markanın şahlanan atı olduğunu aktardı. Hatta atı, “arka ayakları üzerine kalkmış koyun” şekline benzetti.

Sahte ürünlerin ortalama %80’i Çin’de yapılmakta. Shenzhen’deki yoğun üretime karşı marka koruma görevlisi yılda bir kaç kez burayı ziyaret ettiğini açıkladı.

Çin’de bu olay o kadar geniş çaplı ki fren disklerinden tekerleklere, hava yastığından egzoz sistemlerine kadar neredeyse tüm Porsche model parçalarının sahte üretimde olduğu söylendi. Ve arkasından test edilmemiş veya onaylanmamış bir ürünün, potansiyel olarak ciddi güvenlik sorununu da beraberinde getirdiğini söyledi. Çin’in yaptığı kopya Porsche ürünleri hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum