Porsche Elektrikli Araba Üreticisi Rimac Automobili’den Hisse Satın Aldı!

Porsche, elektrikli otomobil üreticisi Rimac Automobili’nin % 10’luk hissesini satın aldı. Detaylar haberimizde…

Alman otomotiv devi Porsche, Hırvatistan merkezli Rimac Automobili’nin % 10’luk hissesini satın aldığını duyurdu. 2009 yılında kurulan Rimac’ın patronu Mate Rima konuyla ilgili olarak, Porsche AG ile yaptıkları ortaklıktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Spor araba liderliği sonrası sedan ve SUV klasmanında da kendini gösteren Porsche, ismi sonradan Taycan olarak belirlenen Mission E ile tamamı elektrikli otomobil dünyasına harika bir giriş yapmıştı.

E Mission üzerinde uzun bir çalışma yapan Alman marka, yine EV araçlarda uzman olan ve Mart ayında C_Two modeli ile kalkış rekoru kaydeden Rimac ile akıllıca bir ortaklık yapılıyor.

Porsche Rimac’ın %10’luk Hissesini Satın Almış

Porsche Rimac'ın %10'luk Hissesini Satın AlmışRimac’ın Concept One ile otomobil dünyasına kattığı modelinde binlerce beygir güç alınmış ve 356 km/h gibi kayda değer bir top speed rakamına ulaşmıştı. Hazırlanan ikinci aracı Concept Two‘nun elektrikli motorundan 2.000 beygir güç sağlanmıştı. Neticesinde ise dediğimiz gibi 1.85 sn kalkış süresi aynı zamanda Tesla Roadster’a da atılan bir taştı.

Porsche’nin Hırvat şirketinden aldığı %10’luk hisse aslında yeni girdiği bir alanda, en iyi olma dürtüsü olabilir. E Mission’da 600 beygirlere çıkılmış ve süperşarj batarya dolumlarında başarı sağlanmıştı.

Mate Rimac Ortaklıktan Memnun Olduğunu Söyledi

Mate Rimac Ortaklıktan Memnun Olduğunu SöylediRimac Automotive CEO’su Mate Rimac, Porsche AG gibi sağlam ve söz sahibi bir şirketle ortaklık kurmaktan mutlu olduğunu bildirdi. Birleşmeden sonraki süreçlerde dünyaya sunacakları elektrikli otomobillerin birçok markanın sonunu getirebileceğini de ekledi.

Çok az kişiyle, çoğu otomotiv şirketinin yapamadıklarını yapmayı başaran Rimac, Porsche’ye çok fayda sağlayacaktır. Keza aynı şekilde yükselmekte olan bir şirket için de Porsche, sağlam bir duvar olacaktır. Merakla bu iki şirketin EV çalışmalarından neler çıkacak bekleyeceğiz.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı