Yatırım yapmaya başla!

Porsche Özerk Otomobiller için Üç Farklı Koltuk Tasarımı Patenti Aldı!

Porsche, yapmayacağım dediği otonom araçlara özel koltuklar tasarlayıp, patentini almış!
Porsche Özerk Otomobiller için Üç Farklı Koltuk Tasarımı Patenti Aldı!

Porsche, bir şeylerin vaktinde önce hazırlanmasının karlı olabileceğini düşünerek otonom araçlar için bir koltuk tasarladı. Sektöründe ilk EV aracını Taycan ile çıkartan Alman marka, özerk sürüş programlarına da yatkın olduğunu açıklamış oldu. Yakın gelecek için şirketler direksiyon, pedal ve vites gibi sürüş ihtiyacı olan unsurları ortadan kaldırmak istiyor.

Toyota’nın P4 gibi otonom sürüş stilinde araç birçok şeyi kendi yapıyor. Bunun daha da fazla geliştirildiğini düşünürsek, sonrasında bir gaz pedalı veya direksiyona gerçekten de ihtiyacımız olmayacak. Almanya Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne sunulan koltuk patentini, Taycan EV Forumu bularak yayınlamış.

Patent resimlerinde 3 farklı oturma pozisyonu yer alıyor.

Porsche Otonom Araç Koltuk PatentiBakıldığında 3 farklı oturma pozisyonu şeklinde çizimler görüyoruz. Birincisi geleneksel koltuk dik konumlu duruyor. Direksiyon yine sabit ve normal kullanımda. Bu arada çizimi yapılan koltukların şekilleri ve vücudu sarış açıları farklı.

Working olarak adlandırılan ikinci patent görüntüsünde koltuk dik konumda tutularak, okuma ve benzeri şeyler için bazı kullanılabilecek çalışma alanlarına izin verilmiş. O yüzden de direksiyon ve pedalların konumu normalden farklı.

En sıra dışı olanı ise sonuncusu. Porsche’nin aynı uçak koltuğu şeklinde “relaxation” adını verdikleri dik ve farklı açılar sunulmuş. Ayrıca ayak dinlendirmek için de bir yer ayrılmış.

Relaxation’da direksiyon simidi, gösterge tablosu ve pedalların sürücünün koltuk pozisyonundaki şekline göre yaklaştırılmış. İşin ironik kısmı şu ki; Porsche Kuzey Amerika Genel Müdürü Klaus Zellmer, 2018 yılında şirketinin direksiyonsuz ve pedalsız şekilde insanların manuel olarak kullandığı araçları yapmayacaklarını söylemişti.

Akabinde de Porsche müşterilerinin her zaman her şeyi istediklerini eklemişti. Sanırız müşteri istek kısmı daha ağır basmış. En azında olabilecek araç özelliklerine karşı şimdiden bir girişimlerde bulunulup, sisteme dahil etmeye çalışılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum