Yatırım yapmaya başla!

Porsche’nin Başı Fena Dertte: Büyük Emisyon Skandalı!

Alman spor araba üreticisi Porsche, dizel ve benzinli araçlarının emisyon değerlerinde oynama yaptığı tespit edildi. İşte detaylar...
Porsche’nin Başı Fena Dertte: Büyük Emisyon Skandalı!

Skandalların bir yenisi de Alman Porsche‘den geldi. Spor araba tutkunlarının vazgeçilmezi namı değer “turbo” emisyonlarda düşük değer gösterme yüzünden başının oldukça derde girdiği bildirildi. Porsche’nin %30,9 hissesine sahip olan VW’nin büyük skandalından dolayı spor araba markasınından da böyle bir şey bekleniyordu.

Çünkü özellikle Amerika’nın bu iş üstünde yoğunlaşmasını, Mercedes’e olan polis baskını ile netleşmişti. Merkezi olan Stuttgart Porsche’ye savcılık emri ile soruşturmalar açılmış.

Almanya Ulaşım Sorumlu Birimi KBA, bu olayı derinlemesine araştırıyor!

KBA, Porsche modellerinin direksiyon hareketlerine göre emisyon değerlerinin algılandığını bildirildi.

Aynı çatı altında olmalarından dolayı VW grubu ile Porsche aynı olaydan suçlanıyor.

Özellikle Cayenne ve Panemera modellerinde kullanılan 3.0L dizel motorların emisyon değerlerinin saptırıldığı tespit edildi.

Genellikle dizel motorlu araçlarda duyduğumuz bu emisyon değeri saptırmaları, benzinli araçlara kadar uzandığı söyleniyor.

Dizel ve benzinli araçlara yapılan testlerde, yapılan sahte yazılımla araç kendini normalden daha düşük değerde gösteriyor.

Ancak bir süre önce Porsche yetkilileri, böyle birşeyin mümkün olamayacağını bildirmişlerdi.

Almanya’nın otomotiv alanındaki durumuna baktığımızda son 3 yılda büyük itibar kaybı yaşadığını açıkça belli oluyor.

Bahsi geçen firma araçlarının bu işi normalden 2 kat daha fazla zehir yaydığı için savcılık tarafından harekete geçildiğini söylemek isteriz.

İleride olacakları söyleyecek olursak; Audi, VW ve şimdi de Porsche, Amerika tarafından satışlarına büyük engeller koyulacaktır.

Porsche isminin dünyada bir efsane olduğunu düşünürsek, emisyon sahteciliğinden dolayı insanların gözünde büyük hayal kırıklığı oluşturacaktır. Bundan da ötesi spor araba firmasının mali yönden nasıl bir yük altına gireceği de bilinmiyor!

Büyük ihtimal Amerika tarafından kesilecek milyar $’lık bir ceza Porsche’nin de kapısına dayanacak! Skandal girişimi hakkında çıkan haberler şimdilik bu kadar. İlerleyen günlerde bu olayın boyutlarının nerelere varacağını bakacağız!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum