Yatırım yapmaya başla!

Porsche Cayenne SUV’un 2018 Yılı Hazırlıklarına Başladı!

Porsche'nin lüks sportif SUV'u Cayenne, 2018 yüzünü gösterdi. Cayenne'in bu sefer daha farklı bir platform ve özelliklerde çıkış yapması bekleniyor. İşte detaylar...
Porsche Cayenne SUV’un 2018 Yılı Hazırlıklarına Başladı!

Porsche, spor araba dünyasından yükselerek SUV segmentine adımını biliyoruz ki Cayenne ile gerçekleştirmişti. 2002 yılında Kuzey Amerika Fuarı‘ndan sonra 2003 yılında Porsche’nin kendi hatlarıyla çıkışı gerçekleşmişti. 8 senenin ardından Cayenne büyük değişim operasyonuyla 92A kod adlı yeni yüzüne kavuştu. Günümüze kadar devam eden 2. jenerasyon Cayenne, yine 8. yıla denk gelecek şekilde yenilenmesi planlanıyor. Tasarımcıların yorumlarından ve korsan fotoğraflardan karoser detayları oldukça belli oluyor. Ancak yeniden yorumlamaya alınacak 3. nesil Cayenne için planların biraz daha erkene alınması gündeme geldi.

Açıklamalara göre 2018 yılı sonu veya 2019 yılının başında çıkarmayı düşündükleri, Amerika’da ise 2019 yılı ortalarında S versiyonu ile beraber satışa çıkacağı bildirildi. Macan Crossover’ın segmente dahil olmasıyla birlikte, ABD dahil tüm ülkelerde gözle görülür şekilde Cayenne satışları azalmıştı. Şimdi Porsche emisyondan yediği vurgunu Panamera’dan sonra Cayenne ile atlatmak istiyor.

Cayenne’nin ön kısmına baktığımızda değişim mi yoksa revize mi olduğunu anlamakta biraz zorluk çekiyoruz.

Görüldüğü kadarıyla mercekli far yapısının etrafına konumlandırılan Led aydınlatmalar sabit bırakılmış. Tampon ve hava açıklıklarına ufak dokunuşlar görüyoruz.

Profil detaylarına baktığımızda yine sivri burun yapısı hakim. Yeni nesil jant tasarımları da donanım paketlerine göre farklı şekillerde sunulması bekleniyor.

Radikal değişimlerin ilk etabı sanırız arka kısımda gerçekleşmiş. Gördüğümüz tabloda yeni Cayenne’in, Panamera modeline doğru uyarlanışı dikkat çekiyor.

Yatay stop farlar, Porsche klasiğini yansıtıyor. Genişleyen difüzörlere yine dört çıkışlı egzoz koyulmuş.

Yeni Cayenne, VW’nin MLB platformuna çekilerek, 64 kg’lik bir ağırlık tasarrufu bekleniyor. Yüksek güçlerin yüklenmesi ve değişken süspansiyonla birlikte Cayenne’in yol tutuş yeteneklerinde iyileştirme yapıldığı söylendi.

Radikal değişimlerin  2. etabı da iç mekan yapısında gerçekleşmiş. Panamera’da gördüğümüz dijital ortam yapısı aynı şekilde Cayenne’e aktarılmış.

Yeni direksiyon sistemiyle gelecek Cayenne, markasının büyük 12.3″ multi medya ekranına sahip olacak. Aslında çoğu unsurun Panamera ile aynı olacağını söyleyebiliriz.

Cayenne’in motor kısmında düşünülen 3.0d(ABD pazarına gönderim olmayacak) 340 hp gücüyle +40 güç sağlandığını görüyoruz. 7.3 saniyedeki hızlanma değeri de gelişen ünite sayesinde 5.9 saniyeye indirilmiş.

Benzinli motoruna baktığımızda; 2.9 litre twin-turbo motoru 440 hp güç üretecek. Yine eskisine nazaran +20 hp güçlendirildiği gözüküyor.

Planlarda değişiklik olmazsa 2019 yılında Cayenne’e yüksek performanslı hibrid bir motor düşünülüyor.

Motor kısmında sizlere bilgi sunarken 3.0d ünitenin Amerika planlarında olmadığını söylemiştik. VW’den sonra Porsche’nin emisyon skandalları, 2015 yılında Amerika’da dizel satışları durdurulmuştu. Yeni nesil Cayenne’in boyutlarında ufak değişimler olduğunu görüyoruz. Uzunlukla birlikte yükseklikte ufak artışlar yapılırken, dingil mesafesi rakamında bir değişiklik yok.

Fiyatları üzerine yapılan tahminlerde Cayenne’lerde, %7 ile %8‘lik bir artış olacağını duyduk. Panamera’da geliştirilen 8 ileri Triptonic S 8 ileri vites de Cayenne için kullanılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum