Yatırım yapmaya başla!

Porsche, Anlaşma Yaptığı Boeing ile Premium Uçan Araba Yapacak!

Porsche ve Boeing, hava taşımacılığında el sıkışarak mühendisliklerini birleştiriyorlar.
Porsche, Anlaşma Yaptığı Boeing ile Premium Uçan Araba Yapacak!

Spor otomobillerle başlayan, SUV ve dört kapılı lüks sedanlarla hayatına devam eden Porsche’nin uçan araba için çalışmalar yaptığı söylendi. Hava taşımacılığı anlaşılan o ki yakın gelecekte her firmanın ele alacağı bir konu haline gelecek. Dünyanın ilk gökyüzü otomobilinin satılmaya başlaması ardından büyük ülkeler olaya daha fazla önem vermeye başladı. Kara otomotivi elektrik ve otonom sürüş teknikleriyle meşgul olurken aslında bunu kolayca yer küre dışına taşıyabilecekler.

İki araç girişiminde kusursuz ileri seviyeler denenmeye başladı ve bunun gökyüzü araçlarına yansıtılacağını düşünüyoruz. Audi bir projesinin uçak hava taşıtları olduğunu aktarmış ve Airbus ile teknolojide birleşeceklerini söylemişti. Şimdi de aynı grubu paylaştığı Porsche, rakip firmayla uçan taksi projesine yatırım yapacağını duyurdu. İşte detaylar;

İşin ana yüklenicisi olarak Boeing, tecrübelerini Porsche karoserleri içerisine aktaracak.

Boeing’e göre, anlaşma iki şirketin “premium kentsel hava hareketliliği pazarını ve kentsel trafiğin hava sahasına yayılmasını” keşfedeceği anlamına geliyor. Otomobil kavramında olacak taşıtlar gelecekte kesinlikle olacak. Bu kadar şirketin ortak düşüncede aynı yöne aynı anda yönelmeleri tesadüf olamaz.

Drone tarzı araçlarla pervaneli yolcu taşıma birkaç sene içerisinde yaygınlaşacak. Dar yapılı droneler belki şehir içi kısa mesafeli gidişlerde avantajlı olabilir. Ancak Porsche, bunu uzun menzilli ve otonom sürüş çatısı altında yapmak istiyor. Aracın dikey iniş ve kalkış yapabilen şekilde ayarlanacağı ve Alman markanın bunun üzerine bazı prototipler yapacağı söylendi.

Boeing ve Porsche’nin hedef aldığı alan kentsel premium kişisel hava araçları. Giriş bununla yapıldıktan sonra da zaten şehirler arası uçuşlara sadece daha büyük piller gerekecek. İkili arasında müthiş bir beyin fırtınası olacak. Porsche, modelin gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır, çünkü hem Porsche Engineering Services GmbH hem de Studio FA Porsche’nin yanı sıra Boeing’den mühendisler de katılacak.

Boeing NeXt Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Steve Nordlund, “Bu işbirliği, güvenli ve verimli bir yeni mobilite ekosistemi geliştirme çabalarımıza dayanıyor ve önde gelen bir otomotiv ile yüksek kalitede bir kentsel hava mobilitesi aracının geliştirilmesini araştırmak için bir fırsat sunuyor. Porsche ve Boeing, dünya çapında kentsel hava hareketliliğini hızlandırmak için hassas mühendislik, stil ve inovasyon getiriyor.” dedi.

Porsche geleceğin gök yüzünde olduğunu biliyor ve hali hazırdaki teknoloji ve bilgilerini mavi perdeye taşımak istiyor. Belki bundan 20 yıl sonra hava otomobilleriyle sürekli kullanımlar olacak olsa da, hatasız imalat için ortalama bir geliştirme süresi kalıyor.

Porsche Consulting’de bizim düşündüğümüz gibi 2025’ten sonra önemli ölçüde hava hareketliliğinin büyüyeceğini söylemekte. Şehirlerde insan nüfusu artıyor ve bu da sıkışıklığı beraberinde getiriyor. Porsche ve Boenig’in de ortak bir alanda birleşmesinin sebebi, geleneksel araçlardan daha hızlı ve verimli şekilde insanları taşımak.

Gördüğümüz render görseller hava araç modellerinin fütüristik tarafını gösteriyor. Kişilerin daha geniş açıda görüşlerini sağlayacak pencerelerin kullanıldığı uçan otomobilin, kısa kanatları ve roket çıkışlarına benzeyen arka görünümü var. 5 yıl sonrasında odaklanılan proje çok heyecanlı. Sizce önümüzdeki kaç sene de artık yer kürede sürdüğümüz otomobillerimiz gök yüzünde görebiliriz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum