Yatırım yapmaya başla!

İki Güçlü Alman’ın Karşılaştırması: “Porsche 911 GT3 RS vs BMW M4 GTS”

Karşılaştırmasını yaptığımız otomobiller, modellerinin en hızlı versiyonlarıdır. Özel olarak dizayn edilmişlerdir ve amaçları sadece yüksek hız yapmaktır. Şimdi BMW M4 GTS vs Porsche GT3 RS modellerinin karşılaştırma özellikleri sizlerle:
İki Güçlü Alman’ın Karşılaştırması: “Porsche 911 GT3 RS vs BMW M4 GTS”

Karşılaştırma yapacağımız iki otomobil, markaların en güçlü modelleridir. Bu nedenle düelloları gerçekten çok çetin geçecek diyebiliriz. Öyle ki araçlar eski modellerine göre yenilenmiş versiyonlarıyla daha agresif hale getirilmiş. Yarış canavarları olarak hazırlanmışlar. Dünyanın en büyük otomobil merkezi olan Almanya, bu kapışma için özel pistlerini açmış durumda. 40 yıldan uzun süredir üretilen 911 ve M serileri bu maç için uzun süre önce ısınmaya başladılar.

Modellerin tasarlanma sürecinde baz alınan kriter; araçların performanslarıdır. Performans odaklı geliştirilen ürünler Alman mühendislerinin eseridir. Porsche 911 GT3 ve BMW M4 GTS daha çok taze olup içlerindeki gençlik heyecanlarını yaşıyorlar. Her iki markanın sahip olduğu tecrübeler sayesinde otomobillerin performansları ve özellikleri göz dolduruyor.

Şimdi dilerseniz Porsche 911 GT3 vs BMW M4 GTS modellerinin karşılaştırılmasına bakalım:

Porsche 911 GT3 RS ve BMW M4 GTS Modelleri Hız için Standartlarını Artırmış

Porsche 911 GT3 RS ve BMW M4 GTS Modelleri Hız için Standartlarını ArtırmışBMW, 4 serisini 2014 yılında tanıtmıştır. Biliyorsunuz ki 4 serisi; 3 ile 5 serisinin ara modelidir. 4 serinin boyut ve özellikleri 3 serisinden büyük, 5 serisinden küçük olarak dizayn edilmiştir. M4 modeli diğerlerine göre efsane olmuş seridir. Tokyo Otomobil Fuarında tanıtılan M4 GTS, pistlerde boy göstermesi için çıkarılmış. Düz versiyondan farkları; body kit uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde araç daha aerodinamik hale getirilmiştir.

Aracın yapımında Karbon fiber malzemeleri kullanılarak, ağırlığı hafifletilmeye çalışılmıştır. Daha şişkin tasarlanan kaput, karbon fiber ve hıza duyarlı ayarlanabilen arka kanatla yarışçı kimliğini ortaya koymuştur. Tampon altlarına getirilen karlıkların rengi ve yeni hafif alaşımlı M jantların renk tonu turuncu yapılarak sportif hava verilmiştir. M4 GTS’ye takılan Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleri özellikle bu araç için revize edilmiş gibi duruyor.

GT3 RS, Porsche’nin performanstan fazlasını istemesi ile 1999 yılında oluşturduğu güç aracıdır. 2013 yılında yepyeni, hırslı 911 serisinin GT3 modeli hayata geçirildi. Porsche artık 911’den ötesini vermeye gelmişti. Değişikliklere dış tarafından başlandı. Aracın plastik parçaları karbon fiber ile değiştirildi. Ağırlık atma operasyonuna gidilerek aracın hafiflenmesi sağlandı. Ön hava kanalları genişletilerek, gelen havayı daha iyi değerlendirerek ve lastiklerde oluşan basınç azaltıldı. Yani kaldırma kuvvetine karşı direnç oluşturuldu. Bir nevi ön rüzgarlık takılmış diyebiliriz.

Hava kanalları yan kısımlara taşındı. Aracın yan duruşunu tamamlayan 21 inç tekerlekler sayesinde GT3 RS modeli olabildiğince yere yakın olarak tasarlanmış. Rüzgarların direncine dayanaklı, aracın dengesini muazzam hizalayan karbon kanat ve tampon ortasına konumlandırılmış çift egzoz ayrı bir hava katmış.

BMW M4 DTM Champion Edition Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Porsche 911 GT3 RS ve BMW M4 GTS Modelleri Hafif Maddelerden Yapılmış

Porsche 911 GT3 RS ve BMW M4 GTS Modelleri Hafif Maddelerden YapılmışBMW, sportifliğini içeride de devam ettirerek, Alcantara/Merino kaplı direksiyonla karşımıza geliyor. Spor koltuklar, kapıların iç dekoru değiştirilip hafifletme amaçlı kullanılan karbon kaplamalar ise göze ilk çarpan değişiklikler. M4 GTS’nin orta konsolu, ağırlığa göre optimize edilmiş. Aracın çoğu malzemeleri normalinden daha çok hafifletilmiş. Standart parçalara göre %50 daha hafif modüller kullanılmış.

İç aksamda en ilginç kısım, kapı açma kollarının çıkartılmasıdır.  Onun yerine kemer tarzı çekme aparatlarının kullanılmasıdır. Buradan da anlayacağımız gibi hafifletme tek odak noktası olmuş. Direksiyon simidi üç kollu tasarlanmış. Kısacası yarış amaçlı yapılmış diyebiliriz. Konsol kısmına bir takım düğmeler ilave edilmiş. Böylece yarış sırasında hızlı ve kolay mod değiştirmek mümkün. Değişimler sürücünün en iyi şekilde kullanabileceği şekilde yapılmış.

Porsche’nin iç yapısını oluşturan malzemeler ise 911 Turbo’ya göre daha sportif hale getirilmiş. Göze ilk çarpan değişimler; yarış için hazırlanmış  Alcantra kumaş ve deri kullanılmasıdır. Hafifletilmiş adaptif spor koltuklar, bu aracın ne amaçlı tasarlandığını görselliğiyle anlatıyor. Bu tip yüksek hızlı otomobillere Alcantra konulmasının nedeni sürüş esnasında tutuşu daha iyi sağlamasıdır.

BMW M4’de, GT3 gibi %50 kısım bu kumaş türü ile kaplanmış. Gösterge paneline baktığımız zaman, Porsche’nin klasik 5 kadranlı göstergesini görüyoruz. Sonradan koyulan 4.6 inç büyüklüğünde çözünürlüğü yüksek ekrana da yer verilmiş. GT3 RS logosu ihmal edilmemiş. Bu ekranda gerekli bilgilerin yanı sıra navigasyon özelliğini de kullanılabilmektedir. Porsche 911 GT3 RS, yarış için yapılsa da, sürücüler için konforundan ve özelliklerinden ödün vermemiştir. Yarışlar ve şehir içi kullanımlar için çift karaktere büründürülmüş.

Porsche 911 GT3 RS ve BMW M4 GTS Modellerinin Motor Üniteleri Sadece Yarışmaları için Yapılmış 


Porsche 911 GT3 RS ve BMW M4 GTS Modellerinin Motor Üniteleri Sadece Yarışmaları için Yapılmış BMW M4 GTS için M3 GTS’nin daha geliştirilmiş versiyonu demiştik. Motor ünitesi tarafında da M3 GTS’de kullanılan 3.0 litre hacimli 6 silindirli motor rezive edilerek M4 GTS için güçlendirilmiş. BMW, M4 GTS için geliştirilen farklı enjeksiyon sistemi ile aracın çıkışlarında ve tork artırımında yenilikçi döneme geçilmiş. Emme manifolduna küçük miktarlarda gönderilen su, sıcaklık ile buluşarak buharlaşıyor; yakıtın yanması sırasında düşen sıcaklık aracın daha iyi performans göstermesini sağlıyor. Bu buluş sayesinde M Twin Turbo ünite aracın beygirini 500, tork değerleri 600 nm’ye ulaştırmışlar.Bu değerlerin sonucu olarak M4 GTS 3.8 saniyede 0-100 kilometre kalkışını tamamlayabiliyor. Yani standart M4’den 0.5 saniye daha hızlı kalkış yapıyor. Aradaki fark küçük gelebilir ancak şunu unutmayalım! Üreticiler araçlarını 1 sn erken hızlandırmak için milyon dolar yatırım yapabiliyorlar.

Standart M4’de olan sınırlı 250 km/h maksimum hızının, M4 GTS için sınır açılarak, 305 km’ye çıkarmış. M4 GTS’nin şanzımanı da özel olarak geliştirilmiş. BMW’nin bu modeli; 7 ileri çift kavramalı vites kutusu, Launch kontrol, alçak hızlara duyarlı mod ve bu işlemleri yapabildiğiniz başlatma-durdurma fonksiyonuna sahiptir. BMW M4 GTS’nin performans özelliklerini bir araya getirdiğimiz zaman özel pilotlar tarafından 21.5 kilometre uzunluğundaki Nürburgring Nordschleife pistinin 1. turunu 7.27.08’de tamamlanabiliyor.

Porsche 911 GT3 RS, standartlarını üstünden atmak ve arkada olan motorundan daha fazla ivme sağlamak için hummalı çalışmalara maruz kalmış diyebiliriz. Bunun için GT3 RS’ye 4.0 litre hacminde üniteye yer verilerek 500 beygir güç sağlanmış. Muhteşem Turbo 0-100 kilometre engelini 3.3 saniyede hızlı bir şekilde aşması sağlanmış. Koltuğunuzun arkasında bulunan motoru sayesinde araç 310 km/h hız yapabiliyor. Nürburgring Nordschleife pisti tur zamanlamasına tabi tutulan 911 GT3 RS, 7.27’de tamamlayabiliyor.

* Sonuç

Birbirlerine her alanda üstünlük kurmaya çalışan pist aslanları, gösterdikleri performansları ile otoritelerin hoşnutluğunu kazanmışlar. Her iki araçta kilo tasarrufu yaptırılarak, performans güçleri artırılmıştır. Üstlerinde fazla olan her unsur ya çıkartılmıştır ya da hafifletilmiş malzemeler seçilmiştir. Dış karoserlerinde teknolojik ayarlanabilir kanatlara yer verilmiştir. Araçların yere baskınlığı artırılmıştır. Bu içeriğimizde aslına bakarsanız karşılaştırılması zor otomobilleri ağırladık. Çünkü her yönleri ile markalarının hız tarafını temsil ediyorlar. Uzun mesafeli Nürburgring Nordschleife pistinde 1 tur zamanlamaları arasında saliseler oynuyor. Porsche GT3 RS turunu 7 dakika 27 saniyede tamamlarken, BMW 7 dakika 27 saniye 88 salisede tamamlıyor. Çıkan farkı uzunluk birimine döktüğümüz zaman bir insan adımı kadar, Porsche önde bitirmiş olduğunu görüyoruz. Aynı olan özellikleri 500 beygir güçleri, 6 adet silindir sayıları ve 0-200 kilometre kalkış sürelidir. BMW M motor teknolojisi ile çıkış yaparken, Porsche hiç değişmeyen boxster teknolojili Porsche motoru ile çıkış yapıyor. Peki bu ezeli iki rakibin hangisinde adrenalin dolu dakikalar geçirmek isterdiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum