Yatırım yapmaya başla!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo; “Türkiye’nin NATO’dan Ayrılması Üzücü Olur”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin NATO'dan çıkma durumunun ABD kadar Türk halkı için de üzücü bir gelişme olacağını söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo; “Türkiye’nin NATO’dan Ayrılması Üzücü Olur”

Katıldığı bir radyo programında Türkiye’nin NATO’daki geleceğinin risk altında olup olmadığına dair yöneltilen soruyu yanıtlandıran ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin NATO’an çıkmasının hem ABD için hem de Türk halkı için üzücü olacağını belirtti. Başkan Donald Trump yönetiminde Türkiye ile ilişkilerin zor bir dönemden geçtiğini, fakat Suriye’de gerçekleştirilen ortak çalışmalar gibi başarılara da imza attıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD, Avrupa ve NATO ile daha derin ilişkiler kurması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin, ABD’nin İran’dan çok daha iyi bir partner olduğunu anlamasını ümit ettiğini dile getiren Pompeo, Erdoğan ile İran rejiminin İslam dünyasının merkezini farklı tarihi güçlerle temsil ettiğini, Suudi Arabistan ile diğer Arap ülkelerinin İsrail ile yeni bir arkadaşlık adımı attıklarında, Türkiye ve İran’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya karşı Filistinlilere dava arkadaşlığı desteğini verdiğini dile getirdi. Pompeo, Türkiye’nin NATO’dan ayrılma durumunun ABD kadar Türk halkı için de üzücü olacağının altını çizdi.

ABD, İran’a yönelik başlatacağı yaptırımlarda Japonya ve Güney Kore gibi ülkelere istisna tanıyacak.

ABD, 5 Kasım’da İran’da yönelik yaptırımlarını yeniden başlatacak. Kıdemli bir hükümet yetkilisinden edinilen bilgiye göre; aralarında Japonya, Güney Kore ve Hindistan’ın bulunduğu 8 ülke ile İran’dan petrol ithalatına devam etmeleri konusunda anlaşmaya varıldığı öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun hangi ülkelere istisna tanındığını bildiren açıklamasından önce, adını paylaşmak istemeyen bir yetkili, Trump yönetiminin gelirlerini düşürerek İran ekonomisini zorlama amacının devam ettiğini, fakat petrol fiyatlarının yükselmesi için bazı ülkelere ayrıcalık tanındığını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile olası ticaret anlaşmasının hazırlanması için kabineye talimat verdiği öğrenildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kasım ayında Arjantin’de yapılacak olan G20 ülkeleri zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya gelecek. İki liderin bu görüşme neticesinde ticaret konusunda anlaşmaya varmak istediği belirtilirken, başkan Trump’ın ABD’li yetkililere potansiyel maddeleri içeren bir taslak hazırlamaya başlama talimatı verdiği bilgisi alındı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, ABD ile Çin’in söz konusu gerileme çözüm bulaması halinde, yeni bir ek vergi dalgasının geleceği bildirilmişti. Dün iki lider arasında gerçekleşen telefon görüşmesi, son altı ayda kamuoyuna açık yaptıkları ilk görüşme olurken, her iki liderden gelen açıklamalarda da, Kuzey Kore ve ticaret konularında yapıcı cümlelerin olduğu bildirildi. Çin basınında yer alan haberlerde Trump’ın liderler arasında “sık ve doğrudan iletişimi” ve 30 Kasım-1 Aralık’ta düzenlenecek G-20 zirvesinde planlı yan toplantılar için “müşterek hazırlıkları” desteklediği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum