Yatırım yapmaya başla!

İran Aktif Bir Tehdittir Diyen ABD Dışişleri Bakanı ‘Konuşmaya İstekliyiz’ Dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın aktif bir tehdit olmasına rağmen onlarla konuşmaya istekli olduklarını söyledi.
İran Aktif Bir Tehdittir Diyen ABD Dışişleri Bakanı ‘Konuşmaya İstekliyiz’ Dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın Orta Doğu’da kaos yarattığı için Amerikan çıkarlarına aktif bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Amerika’nın üst düzey diplomatı, İran’dan daha fazla tehdit gördükleri ve Başkan Trump’ın idaresinin İran’a yönelik herhangi bir saldırgan müdahaleye cevap verme kapasitesini güçlendirdiğini belirtti.

Pompeo bölgeye taşıyıcı hava saldırısı silahları yerleştirdiklerini söylerken, güvenlik duruşu için her şeyi yaptıklarını açıkladı.

Pompeo Bölgeye Hava Silahları YerleştirdikPompeo “Aynı zamanda caydırıcı güçlerimizin olduğundan emin olmak istiyoruz, bu yüzden İran’ın bir Amerikan çıkarından sonra gelmeye karar vermesi durumunda onlara uygun şekilde cevap vermeye hazırız,” dedi. Bölgedeki askeri varlığa rağmen, Pompeo ABD’nin bir mücadele aramayacağını ve ikisinin de bir araya gelmeyeceğini vurguladı.

Amaçlarının savaş olmadığını söyleyen Pompeo, amaçlarının İran liderliğinin davranışlarındaki değişiklik olduğunu belirtti. Pompeo, “Yerine koyduğumuz güçler, daha önce bölgede sahip olduğumuz güçler. Genellikle Basra Körfezi’nde taşıyıcılarımız var; ama başkan bir şeylerin gerçekleştiğinden emin olmak istedi. Buna uygun şekilde cevap vermeye hazırız,” dedi.

Diplomatik seçenekler hazırladıklarını söyleyen Pompeo, İranlıların kötü bir karar vermesi durumunda seçim yapabileceğini belirtti.

Diplomatik Seçenekler BelirlendiABD Dışişleri Bakanı, Beyaz Saray’ın Tahran ile bir takas durumunda ne tür bir yol izleyeceği konusunda çok az rehberlik ettiğini, ancak Washington’ın boş durmayacağını açıkladı. Pompeo, “İran’ın önderliğindeki bir güçten Amerikan menfaatlerine yapılan bir saldırı, ister İranlı ister İranlılar tarafından kontrol edilen bir varlık olsun, sorumlu belli. Başkan Trump bu konuda çok açıktı: Yanıtımız uygun olacak,” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’ın hedefleri arasında İran’ın dünyadaki nüfuzunu değiştirmek de yer alıyor. Pompeo, “İran, Orta Doğu’daki en büyük istikrarsızlaştırıcı etki ve bunu düzeltmeyi hedefliyoruz,” dedi. Tahran’ın terörizmdeki rolüne işaret eden Pompeo, silahların istikrarsız ülkeler ve İran destekli varlıklarda radikal bir artış olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin birincil stratejisi İran yaptırımları olurken, IMF durumun İranlılar için zorlu koşullara yol açtığını söyledi.

İranlılar için Zorlu Koşullara Yol AçtıIMF’ye göre; İran’daki enflasyon yüzde 40’a kadar şaşırtıcı bir şekilde yükseldi ve daha da çıkabilir. Ve ülkenin para birimi bu yıl yaklaşık yüzde 60 oranında değer kaybetti. Ancak Pompeo, ABD’nin yalnızca ülkenin yöneticilerini hedef aldığını savundu.

Pompeo, “İran liderliği, empoze edilen maliyeti anlıyor. Bu, milyarlarca dolar çalınan ve İran halkının tüm dünyadaki bu vekil savaşlara harcadığı parayı harcayan kleptokrat bir rejimdir,” ifadelerini kullandı. İran hükümetinin Venezuela’da para harcadığını söyleyen bakan, İran halkının istediği rejimin bu olmadığına dikkat çekti.

Ülkeler arasındaki açık düşmanlığa rağmen Pompeo, Beyaz Saray’ın İran’ın farklılıklarını gidermek için görüşmekten mutlu olacaklarını söyledi.

ABD İran ile Görüşmeye İstekliBakan, böyle bir çağrıyı memnuniyetle karşılayacaklarını söylerken, barışçıl bir diplomatik karar istediklerini dile getirdi. Bunun mükemmel mantıklı olduğunu belirtirken, pek çok bölgesel analist de bu görüşü savunuyor. Analistler, diplomatik bir çözümü memnuniyetle karşıladığı zaman yönetimin samimiyetinden şüphe ediyor ve kendi kararlarını vermek için idari yetkililerin İran hakkındaki önceki açıklamalarını kullanıyorlar.

Washington merkezli Iran Project Direktörü Ali Vaez, “Birkaç yıl önce, İran nükleer soğukluğunu programı 2000 tür ile imha ederek çözmeyi tercih eden biri olarak Pompeo’nun öncelikle İran’la diplomatik bir uzlaşmaya vararak motive edildiğine inanmak zor. İki ülke arasındaki gerginlik ve sürtünme ile iletişim kanalı veya çıkış yolu yokken, Trump yönetiminin güç gösterisinin İranlıları korkutacağını ummaktan başka etkili bir azaltma stratejisi olmadığı görülüyor. Bu tehlikeli bir oyun,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum