Yatırım yapmaya başla!

Pompeo: Huawei CEO’su Amerikalılara Çin Hükümet Bağlantılarıyla İlgili Gerçeği Söylemiyor

ABD Dışişleri Bakanı, Washington yönetiminin uyguladığı yaptırımlarla gündemden düşmeyen Huawei hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Pompeo: Huawei CEO’su Amerikalılara Çin Hükümet Bağlantılarıyla İlgili Gerçeği Söylemiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington yönetiminin uyguladığı yaptırımlarla son dönemde gündemden düşmeyen Huawei hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Çinli telekomünikasyon devi tarafından defalarca inkar edilmesine rağmen Huawei’in Çin hükümetiyle gerçekten çalıştığını söyledi.

“Çin hükümetiyle çalışmadıklarını söylemeleri yanlış. Huawei CEO’su bu konuda en azından Amerikan halkına doğruyu söylemiyor” diyen Pompeo; “devlete yönelik bir işletmeyseniz ve Çin hükümetinden doğrudan sübvansiyon alıyorsanız, bundan gerçekten fayda sağlayabilirsiniz” ifadeleriyle devam etti.

“Bence dünya, güvenebileceği sistemler istiyor” yorumuyla Huawei hakkındaki soru işaretlerine atıfta bulunan Mike Pompeo, daha önce de firmayı eleştirmişti.

Pompeo: Dünya Güvenebileceği Sistemler İstiyor

Ayrıca bu ayın başlarında İngiliz liderleriyle bir araya gelerek Huawei’e karşı ABD istihbaratının korunmasını tartışmıştı. Londra’ya gerçekleştirdiği ziyarette Pompeo, İngiliz yetkililerle İran sorununun yanında Huawei meselesini de masaya yatırmış, İngiltere’den Huawei’i ülkenin 5G ağına dahil etmemesini istemişti. Şubat ayında verdiği demeçte de güvenlik gerekçeleri nedeniyle Huawei sistemlerini kullanan ülkelerle iş birliği ya da bilgi paylaşımı yapmayacaklarını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı bugün de hükümet liderleriyle görüşmek için dünyayı dolaşırken ulusal güvenlik konusundaki riskleri açıkladığını söyledi.

Pompeo Hükümet Liderlerine Güvenlik Risklerini Açıklıyor Beyaz Saray geçen hafta Huawei’i kara listesine almış, Trump’ın kararnamesi teknoloji hisselerinde karmaşa yaratırken ticaret savaşının sertleşeceği yönündeki endişeleri artırmıştı. Öte yandan Steven Mnuchin dün yaptığı bir açıklamada, gündemde herhangi bir ticaret müzakeresinin olmadığını söylemiş, bugün Çin’den gelen haberlerde de ABD’nin yanlış eylemlerini ele almadıkça görüşmelerin devam edemeyeceği bildirilmişti.

Mike Pompeo ise durumun yakında değişeceğini umduğunu dile getirerek, konuşmanın devam etmesinin önemli olduğunun üzerini çizdi.

Pompeo Müzakerelerin Devam Edeceğini Umuyor “Onların gerçekten ilerleme kaydettiklerini gördüm ve bunu yapmaya devam edebileceklerini umuyorum” dedi. Ne var ki Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng’in bugünkü sözleri, Pekin’in devam edebilmesi için ABD’nin geri adım atması gerektiğini açıkça gösterdi.

Çin’in kıdemli diplomatı Cumartesi günü de Pompeo’ya yönetimin son sözlerinin Çin çıkarlarına zarar verdiğini ve mevcut ticaret anlaşmazlığında fazla ileri gitmemesi gerektiğini aktarmıştı. ABD’nin ticaret kurallarında mütevazı değişiklikler talep etmediğini bildiğini vurgulayan Pompeo, yine de bunun ulus için önemli olduğunu şu sözlerle aktardı: “Kuşkusuz büyük bir talep ama bu ABD için önemli ve Başkan Donald Trump kesin bir şekilde kararlı”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum