Yatırım yapmaya başla!

Pompeo: Çin’le Ticaret Savaşı 2020 Başkanlık Seçimlerine Kadar Bitebilir

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, iş dünyası yöneticilerine ve ekonomistlerine Çin ticaret savaşının 2020 başkanlık seçimlerine kadar bitebileceğini söyledi. İşte detaylar;
Pompeo: Çin’le Ticaret Savaşı 2020 Başkanlık Seçimlerine Kadar Bitebilir

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, iş dünyası yöneticileri ve ekonomistlere seslendiği özel bir toplantıda, Çin’le süregelen ticaret savaşının 2020 başkanlık seçimlerine kadar bitebileceğini söyledi.

Toplantıya katılanlara göre Salı günü New York’ta düzenlenen özel bir öğle yemeğinde Pompeo, ekonomi yazarı Stephen Moore, Blackstone CEO’su Steve Schwarzman, Gristedes süpermarket kurucusu John Catsimatidis ve eski New York Cumhuriyetçi Devlet Komitesi Başkanı Ed Cox’un bulunduğu 40 kişilik bir kalabalığın önünde konuştu.

Katılımcılara göre Dışişleri Bakanı, piyasaları ve küresel ekonomiyi endişelendiren ticaret savaşının 2020 başkanlık seçimlerine kadar sona erebileceğini düşündüğünü aktardı.

Pompeo Ticaret Savaşı 2020 Başkanlık Seçimlerine Kadar BitebilirMike Pompeo, Salı günü CNBC’ye verdiği demeçte de ABD ile Çin arasındaki şeylerin sonunda nerede duracağından emin olmadığını belirtti. “Bunun cevabını bilmiyorum. Neredeyse her gün Bakan Mnuchin ile konuştum. Gerçek müzakerelerin merkezinde bulunmadım. Onların gerçek ilerleme kaydettiğini gördüm.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Toplantı katılımcılarından Stephen Moore, Pompeo’nun seçimden önce hala bir anlaşma yapılabileceğini düşündüğünü söyleyerek; “bence hepimiz bunun ülke için daha iyi olacağına katılıyoruz” dedi.

Pompeo’nun kısa vadede Çin anlaşmasında hala şahin duruşa sahip olduğunu savunan Moore’a göre ABD Dışişleri Bakanı, acil bir anlaşma için hala engeller olduğuna inanıyordu.

Pompeo Kısa Vadede Anlaşma Yok Pompeo’nun sözlerini yansıtan Stephen Moore; “Çin’in bazı şeyleri kabul etmesini sağlamak zor bir iş oldu. Ödün vermeyen tipler halihazırda komutada” ifadelerini kullandı. Amerikan milyarder iş adamı John Catsimatidis de şöyle konuştu: “Pompeo, Çin hakkında konuştu. Muhtemelen savaşın biteceğini ve 2020’ye kadar beklemeyeceklerini düşünüyor.”

Tüm bunların yanında Mike Pompeo, Salı günü verdiği demeçte Washington’un Çin için yaptığı tek ülke iki sistem taahhüdünü onurlandırma çağrılarını yineledi ve göstericilerin protesto etme haklarına saygı duyması için Pekin’e çağrıda bulundu.

“Kalplerinde protesto etme, kendi özgürlükleri adına, kendi özgürlükleriyle konuşma isteğine ve protesto etme isteğine sahip olanların bunu yapabilmelerini istiyoruz” diyen Pompeo, göstericilerin bunu barışçıl bir şekilde yapması gerektiğini, Çin hükümetinin de onların konuşma hakkına saygı göstermesi gerektiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum