Yatırım yapmaya başla!

ABD Pompeo’nun Edineceği Bilgiye Göre Suudi Arabistan’a Yaptırım Uygulayabilir

Kayıp gazeteci ABD ve Suudi Arabistan arasında gerilime yol açtı. ABD Dışişleri Bakanı durumu detaylı öğrenmek adına Suudi Arabistan'a gidecek. İki ülke yaptırımlar konusunda karşılıklı atışıyor. Ayrıntılar şöyle;
ABD Pompeo’nun Edineceği Bilgiye Göre Suudi Arabistan’a Yaptırım Uygulayabilir

ABD Başkanı Donald Trump, gazeteci Jamal Khashoggi’nin ortadan kaybolması üzerine Suudi Kralı Salman’la konuştu. Durumu görüşmek üzere ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suudi Arabistan’a gidecek. 

Trump yaptığı açıklamada, kralın gazetecinin nerde olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi. Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan kayıp gazeteci en son 2 Ekim’de Suudi Arabistan Türkiye konsolosluğunda görülmüştü ve o günden beri haber alınamıyor.

Suudi yetkililerin Kaşıkçı’nın kaybolduğu zamana yakın olarak konsolosluktan ayrılmışlar ancak bu konuda bir bilgiye yer verilmemişti. Başkan Trump Suudi Arabistanlı gazeteciye ne olabileceğine dair herhangi bir bilgisi olmadığını ve ayrıntılar için Türkiye ile birlikte çalışıldığını belirten Suud kanadına detaylı bilgi edinmek için Dışişleri Bakanını yönlendirdiğini açıkladı.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Gazetecinin ortadan kayboluşuna bir cevap bulamayan Suudi yetkilileri uluslararası bir baskı altında kalıyor.Diplomatik gelişmelerde Suudi Arabistan konsolosluğun aranması konusunda Türkiye’ye izin vermişti. Ancak bir gecikme söz konusu oldu ve henüz arama gerçekleşmedi.

Olayın Türkiye tarafında konsolosluğa yakın belediyenin de yakından araştırıldığı ve gelişmeyle olabilecek bir bağlantısı üzerine çalışıldığı belirtildi.

Riyad Trump’ın yaptırım hedefleri ve artan uluslararası baskı aldında.

Yaptırımlarının Dümenini Çin'den Suudi Arabistan'a Yönelten Başkan GerginRiyad üzerinde her geçen gün baskının arttığını izliyoruz. Yapılması gereken bir açıklamanın gecikmesi ABD ve Suudi Arabistan arasında meydana gelebilecek gerginliği körüklüyor. Trump’ın bu gelişmede Suudi Arabistan’a karşı tutumuna karşı taraftan cevap paralel geldi ve yaptırım uygulanırsa yanıt verilir yönünde bir açıklama gerçekleşti.

Suudi yetkilisinin paylaştığı bilgiye göre kayıp gazeteci davsıyla ilgili iç soruşturmayı yürütmek üzere Cuma günü bir kraliyet kararnamesi çıkarıldığını belirtti. Bakışın şüpheli olduğu taraftan gelen açıklamada soruşturma takımına başka ülkelerden de üyelerin katılması gerektiği objektif sonuçlar ve açıklamalar için bunun gerekliliği savunuldu.

Pazar günü Washington ve Riyad arasında gerilim doruklara tırmandı. Çin ve ABD arasında izlediğimiz karşılıklı yaptırım iddiaları ve devamında gelen ek tarifeler sürecinde izlediğimiz tablo bu sefer ABD ve Suudi Arabistan arasında gerçekleşmesi ön görülen bir senaryo haline geldi. ABD tarafından gelen sert yaptırım tavrı Riyad’ı biraz yumuşatmış görünse de tedirginliğin yükseldiğini izliyoruz.

Yaptırım konusunda Çin akıllara geliyor, örnek olarak alınabilecek taze bir süreç…

Çin'in Geçtiğimiz Günlerde Açıkladığı Verilere Göre ABD Yaptırımları Çok Etkili OlmadıABD ve Çin gerilimine gidecek olursak, ABD ek tarifelerle Çin ticaretini sekteye uğratmaya çalışmıştı. İki ülke karşılıklı yaptırımlara giderek olumsuz küresel piyasa satışlarını körüklemişlerdi. Gelişmeleri yakından gözlemledik. Sonuca baktığımızda yakın bir zamanda açıklanan aylık bazda Çin ihracat verilerinde olumsuzluklara rağmen bir artış kaydedilmişti ve ABD yaptırımlarının çok da işe yaramadığını izlemiştik. Son günlerde sıcaklığı giderek artan konu Suudi Arabistan ABD gerginliği. Ülkelerin karşılıklı yaptırım tehditleri… Peki sonuçlarında neleri öngörürüz? Suud tarafında petrol var, ABD tarafında dünya ticaretinin gerçekleştirilmesinde en etkin kullanılan para birimi dolar.

Bu gelişmelerde dolar ve petrol fiyatlarına baktığımızda zaten son zamanlarda petrol fiyatlarında yükselişleri kaydetmiştik. Akıllarda sorular varken bir soru daha geliyor yüksek fiyatlarıyla gündemden düşmeyen petrol ve petrol zengini Suudi Arabistan birde ABD… Bu heterojen karışımdan petrol odaklı bir sorun çıkma ihtimalini olası sonuçlarda izleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum