Yatırım yapmaya başla!

Pompeo ABD’nin Huawei Mesajı Açık Derken Trump Farklı Konuşuyor

Mike Pompeo, ABD’nin Huawei konusundaki mesajının açık olduğunu söylese de Trump’ın kelimeleri farklı taraflara işaret ediyor. Detaylar aşağıda;
Pompeo ABD’nin Huawei Mesajı Açık Derken Trump Farklı Konuşuyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu hafta ABD’nin Çinli telekomünikasyon devi Huawei’e karşı tutumu konusunda çok net olduğunu söyledi. Verdiği bir demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Pompeo; “Karmaşık hiçbir mesaj yok, Başkan Trump açıktı, karışık bir mesaj olduğunu düşünmüyorum” demişti.

Çin telekom sistemlerinin Amerikan ağları içinde veya dünyadaki ağların içinde olma tehdidinin, muazzam bir risk sunduğunu belirterek ulusal güvenlik riskine işaret etmişti. Nitekim Trump da Huawei’in kara liste muafiyetini belirleyecek kritik karar öncesinde Huawei ile iş yapmak istemiyorum çünkü bu ulusal bir güvenlik tehdidi açıklamasında bulunmuştu.

Pompeo da Trump gibi ulusal güvenlik riski gerekçesini göstererek; “Misyonumuz, bu riski azaltmanın bir yolunu bulmak, bu riski mümkün olduğunca aşağı çekmek” ifadelerini kullanmıştı.

Pompeo Trump Gibi Ulusal Güvenlik Riski Dedi Sonuçta ABD, teçhizatının Çin hükümeti tarafından casusluk yapmak için arka kapı olarak kullanılabileceği endişeleriyle Huawei’in risk olduğunu öne sürüyor. Çinli teknoloji devi söz konusu iddiaları defalarca reddetmesine rağmen firma Amerikan hükümeti tarafından ABD’li şirketlerin Huawei’e satışını kısıtlayan bir kara listeye koyuldu. Geçtiğimiz günlerde ise Huawei’in kara liste yaptırımlarının başlaması için süre 90 gün daha uzatıldı. Bununla birlikte Huawei’in daha fazla iştiraki kara listeye eklendi.

Gelişmeler üzerine Huawei ABD’ye haksız ve politik gerekçeli eylemini durdur çağrısıyla gündeme geldi.

ABD Huawei Yaklaşımı Pompeo Trump Çelişiyor Diğer tarafta Pompeo, ABD’nin Huawei konusunda karmaşık bir mesajı olduğunu öne sürse de Trump’ın sözlerinin farklı şeylere işaret ettiği görüldü. Örneğin Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada Trump; “Huawei’in bir ticaret anlaşmasına dahil edilmesi mümkün. Bir anlaşma yaparsak, Huawei’nin bir şekilde veya bir ticari anlaşmanın parçası olarak dahil edildiğini hayal edebiliyorum” demişti. Ortada bir de Huawei CFO’sunun tutuklanma kararı vardı.

Şirketin CFO’su olmasının yanı sıra Huawei kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı olan Meng Wanzhou hakkında konuşan Trump, Aralık ayındaki; “Bunun ülke için iyi olduğunu düşünüyorsam, yapılabilecek en büyük ticaret anlaşması için iyi olduğunu düşünüyorsam, gerekli olduğunu düşünseydim kesinlikle müdahale ederdim.” açıklamasıyla tepki çekmişti. Kısacası Pompeo, karmaşık bir mesajın olmadığını savunsa da Trump’ın kelimeleri ABD’nin Huawei konusunda farklı bir yaklaşım benimsediğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum