HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Polonya Zlotisi Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Bulmacalarda sık sık karşımıza çıkan zloty, Polonya’nın resmi para birimidir. Polonya zlotisi ve ziloti gibi isimlerle de anılmaktadır. Polonya para biriminin isimleri birbirinden farklı şekillerde adlandırılmaktadır. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Şöyle ki; ziloti yalnızca tekil rakam olan 1 için kullanılmaktadır. Yalın çoğullar için zivote (złote); genitif halindeki çoğunlar için zivotif (złotych) denmektedir. Ziloti kelimesinin Polonya lehçesindeki sözlük anlamı ise altındır. Alt birimleri ise groş (grosz) olarak isimlendirilir ve 1 ziloti, 100 groşa eşitir.

Polonyo Zlotisi Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Polonya zlotisi kuru (TRY/PLN) alış – satış fiyatı canlı grafiği uzun vadede incelendiği zaman; en yüksek seviyelerin 2005 yıllarında gözlendiği anlaşılıyor. 30 Haziran 2005 tarihinde ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,5361 zloti kaydedilmiştir. Yani 1 Türk lirası, o tarihte 2,5361 zlotiye eşittir. 2009 – 2010 yılları arasında bu seviyenin 2,1702 olduğu görülmektedir. Bu dönem sonrasında düşüş yaşanmaya başlamıştır.

2010 yılından sonra Polonyo zlotisi kuru, düşüş trendine girmiştir. 1,80 -1,70 aralıkları gözlenmiştir ve 2012 yılına gelindiğinde 1,70 seviyelerini altı görülmüştür. 2017 yılının başında ise tüm zamanların en düşük seviyesi olan 1,0718 seviyesi görülmüştür.

Amerikan doları karşısında Polonya zlotisi kuru, alış satış fiyatları canlı grafik üzerinden incelendiği zaman, tüm zamanların en yüksek seviyesi, Aralık 2016’da 4,1678 ile görülmüştür. Zaten zloti, Donald Trump’tan en çok etkilenen para birimleri arasında yer almaktadır. Tüm zamanların en düşük seviyesi ise 2008 yılının Haziran ayında, 2,0609 ile kaydedilmiştir.

Avrupa Birliği’ne dahil olup Euro’ya geçmeyen ülkelerden birisi de Polonya’dır. Euro karşısında Polonya zlotisi kuru (EUR/PLN) canlı fiyat grafiği incelendiği zaman; tüm zamanların en düşük seviyesi, 2008 yılının Haziran ayında 3,2136 ile görülmüştür. Tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 2004 yılının Şubat ayında, 4,8991 ile kaydedilmiştir. Ardından 2013 yılının yarısından günümüze kadar 4 – 4,50 bandında ilerlemektedir.

Kısaca Polonya Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Polonya ekonomisindeki en önemli gelişme, 1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği üyesi olmasıyla yaşanmıştır. Avrupa Birliği öncesinde Polonya’nın ekonomi politikası; hızlı ekonomik büyüme, işgücü piyasasını canlandırma ve istihdamı arttırma gibi konulara yoğunlaşmıştır. Ülkenin kalkınması için bu hedeflere ulaşılması gerekli görülmüştür. Bu nedenle de girişimcilik geliştirilmiş, inovasyon ve altyapı iyileştirilmeleri yapılmıştır. Kırsal kesimlerin kalkınması ve merkezi otoritenin yerel yapılara devredilmesi gibi yöntemler uygulanmıştır.

Avrupa Birliği üyeliği sonrasında Polonya, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomi politikalarının koordine edilmesi çalışmalarına dahil edilmiştir. Bu nedenle Polonya, Avrupa Birliği Genel Ekonomi Politikası ilkelerini gözetmek durumundadır. Aynı zamanda Ecofin yani Ekonomik ve Mali İşler Konseyi’nin detaylı tavsiyelerini uygulamaktadır. 1 Aralık 2009 tarihinde ise Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte Polonya’nın dış politika alanındaki yetkileri artarak Avrupa Birliği’ne devredilmiştir.

AB üyeliği ile birlikte Polonya ekonomisi modernize olmuş, yaşam standartları yükselmiş ve işsizlik azalmıştır. Böylece makroekonomik verilerde de belli bir istikrar sağlanmıştır ve ekonomik büyüme hız kazanmıştır.

Polonya Ticari İlişkileri

Polonya’nın başlıca ticaret ortakları; Almanya, Rusya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Fransa’dır. Ülkenin başlıca ihracat kalemleri; kara taşıtları, makine, sanayi ara ürünleri, gıda ve canlı hayvandır. Polonya’nın ithal ettiği ürünler ise makineler, kimyasallar, petrol ürünleri ve madeni yağdır. Dünya Bankası tarafından hazırlanan ve 189 ülkenin yatırım ortamının elverişlilik oranını ölçen “Doing Business 2016” raporuna göre Polonya 25. sırada yer almaktadır.

Türkiye ile ikili ilişkide ise başlıca ihraç ürünlerimiz; tekstil ve hazır giyimdir. Aynı zamanda motorlu kara taşıtları ile makineler de bu ürünlerdendir. İthal ettiğimiz ürünler ise motorlu kara taşıtları, taş kömürü, makine, kimyasallar, kozmetik ve mobilyadır.

Polonya ile Türkiye arasında sıkı bir ilişki vardır diyebiliriz. 59 Türk sermayeli şirket, Polonya’da faaliyet göstermektedir. Bunlar tarafınca Polonya’ya yapılan doğrudan yatırım miktarı ise 250 milyon dolar seviyelerindedir. Türk müteahhitlik şirketleri ise 2000 yılından bu yana Polonya’da toplam 1 milyar 229 dolar tutarında 29 projeye imza atmıştır.

Çevirici

USD
EUR

Haberler