Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya’nın Perakende Ticareti Aralık’ta Beklentileri Aştı

Polonya’da perakende ticaret Kasım'daki %5,3 düşüşün ardından yıllık bazda% 0,8 azaldı. Önümüzdeki aylarda bir iyileşme beklendiği söylendi.
Polonya’nın Perakende Ticareti Aralık’ta Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Polonya’daki perakende satışlar, önceki ayki yüzde 5,3’lük düşüşün ardından, Aralık 2020’de yıllık bazda yüzde 0,8 düştü ancak yüzde 0,7’lik düşüşle piyasa beklentilerinin biraz üzerinde kaldı. Motorlu taşıtlar ve parçalar yüzde 9,4’e karşı yüzde 7,8; yakıtlar yüzde 19,9’a karşı yüzde 15,4; giyim ve ayakkabı yüzde 24,4’e karşı yüzde 14,3; gazeteler-kitaplar yüzde 6,7’ye karşı yüzde 0,7 ile daha yavaş bir hızda düştü.

Buna ek olarak, satışlar mobilya, ev aletleri, elektronik ürünler için daha hızlı ilerledi (yüzde 0,7’ye karşı yüzde 5,1) ve gıda, içecek ve tütün (yüzde eksi 0,6’ya karşı yüzde 2,3) ve ilaç, kozmetik (yüzde eksi 2,6’ya karşı yüzde 1,7) için toparlandı. Aylık bazda perakende ticaret, bir önceki aya göre yüzde 5,4 geriledikten sonra yüzde 20 arttı.

Polonya’nın perakende satışları üzerine yayımlanan ING notu, Aralık okumasının beklentileri aştığını vurguladı.
Polonya Perakende Satış Aralık
Kaynak: Trading Economics

Mevsimsel düzeltmelerin ardından, Kasım ayı sonlarında kısıtlamaların gevşemesinin bir yansıması olarak, satışların aylık bazda yüzde 2,5 artarken inşaat üretiminin yıllık bazda büyümeye döndüğünü ekledi. Perakende ticaretin, Kasım ayındaki yüzde 5 düşüşün ardından, Şubat 2020’den yalnızca yüzde 2,5 daha düşük olduğunu söyledi.

Aynı zamanda ticaretin yeniden açılması, fiziki mağazalarda internete kıyasla daha yüksek satışlarla sonuçlandı (Kasım ayındaki yüzde 88,6’ya kıyasla yüzde 90,9). Polonya’da geleneksel mağazalar kilit önemde olduğundan, bu artış genel satışlarla aynı zamana denk geldi.

Aralık ayında inşaat üretimi, bir önceki aya göre yüzde 4,9 düşüşün ardından yüzde 3,4 arttı.
Polonya Perakende Ticaret Kasım 2020
Kaynak: Statistics Poland

Bu, piyasaların gene beklentisinden önemli ölçüde daha iyi geldi (Yıllık% -2,2). Çıktının birkaç aydır iyileştiği ve bu eğilimin ancak Aralık ayında hızlandığı kaydedildi. Mevsimsel düzeltmelerin ardından inşaat bir önceki aya göre yüzde 1,9 büyüdü.

Verilerin ayrıntılarının önümüzdeki çeyreklerde altyapı projelerinin hızlanacağına işaret ettiği de dile getirildi. Kamu yatırımlarındaki büyüme, 2020’nin ikinci çeyreğindeki yüzde 14,2’den ve ilk çeyrekteki yüzde 11,5’ten üçüncü çeyrekte yüzde 0,4’e geriledi. Önümüzdeki aylarda bir iyileşme görmeyi umdukları aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu