Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya MB Faiz İndirirken, Moody’s Ülkenin Büyüme Tahminini Düşürdü

Moody’s, Avrupa Birliği’nin sekizinci en büyük ekonomisi Polonya’nın büyüme tahminini düşürürken ülkenin merkez bankası faizde indirime gitti.
Polonya MB Faiz İndirirken, Moody’s Ülkenin Büyüme Tahminini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Moody’s, Polonya’nın 2020 için ekonomik büyüme tahminini yüzde 3,8’e düşürdü. Önceki tahmini yüzde 2 daralma yönündeydi. Buna karşılık Polonya’nın 2021’de daha önce tahmin edilen yüzde 3,4’e karşın yüzde 4 büyüyeceğini aktardı. 2020 için aşağı yönlü revizyona yönelik açıklamasında Moody’s şu ifadeleri kullandı:

“Gözden geçirilen tahmin, krizin 2020’nin 2. çeyreğinde Orta ve Doğu Avrupa ekonomileri için önemli olumsuz etkiler getireceğini varsayıyor ve ekonomik faaliyet bu yılın sadece ikinci yarısında kademeli olarak toparlanacak.”

Raporun yazarları bölgedeki tüm ekonomilerin 2021’de pozitif büyüme görmesini beklediklerini ancak bölgenin üretim kaybını ancak 2022’de telafi edeceğini bildirdi.

Moody’s’in GSYİH büyümesi için aşağı yönlü revizyon yaptığı aynı gün, Polonya Merkez Bankası faizde indirime gitti.

Kurumun beklenmedik hamlesi sonucunda faiz oranları neredeyse sıfıra çekildi. Gösterge faiz oranı yüzde 0,5’den yüzde 0,10’e indirilirken bu adım, kredi maliyetinin üst üste üç ay boyunca toplam 140 baz puan düşürülmesi anlamına geldi.

Polonya Merkez Bankası yaptığı açıklamada; “para politikasının gevşetilmesi, salgının olumsuz etkilerini azaltıyor, ekonomik faaliyetteki düşüşün ölçeğini sınırlıyor ve hanehalkları ve şirketlerin gelirlerini destekliyor” dedi. NPB’nin yapısal operasyonların parçası olarak ikincil piyasada devlet tahvilleri ve devlet garantili borç tahvilleri almaya devam edeceği de bildirildi.

Diğer taraftan Moody’s’in aşağı yönlü revizyonu, diğer kurumların Polonya ekonomisi için verdiği tahminleri akla getirdi.
Avrupa Komisyonu Polonya Tahmini
Kaynak: European Commission

Yukarıda da görüldüğü gibi Avrupa Komisyonu son görünüm raporunda Polonya’nın 2020 büyüme tahminini yüzde 4,3 olarak belirledi. IMF ise Polonya ekonomisinin bu yıl yaklaşık otuz yıllık kesintisiz büyümenin ardından yüzde 4,6 oranında küçüleceğini tahmin etmişti.

Ekim 2019 tahmininde IMF Polonya ekonomisinin 2020’de yüzde 3,1 büyümesini bekliyordu.

EBRD ise CEB’in en büyük ekonomisi olan Polonya’nın 2008-09 küresel krizi sırasında özellikle dirençli olduğu vurgulayarak 2020’de yüzde 3,5 küçülüp 2021’de yüzde 4 büyüyeceğini belirtmişti.

EBRD Polonya Tahmini
KAYNAK: EBRD

Ayrıca küresel değer zincirlerine entegrasyonu ve AB içinde ticarete büyük ölçüde maruz kalması nedeniyle Polonya’nın yerli işletmelerinin ve istihdamının ciddi şekilde etkileneceğini kaydetmişti.

Diğer taraftan Polonya ekonomisinin küresel krizdeki gibi büyümeyi sürdürebileceği yönündeki yorumların yanında Polonya ekonomisinin Avrupa Birliği’ndeki salgın krizine en dirençli ülke olduğu söylenmişti. Bloomberg’in haberine göre Polonya Kalkınma Fonu Başkanı Pawel Borys’in Polonya’nın en büyük düşüşünü yaşadığını ve ekonominin krizden çıkmaya başladığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu