Yatırım yapmaya başla!

Polonya’nın 2Ç20 GSYİH’sinde %8,2 Düşüş Olduğu Doğrulandı

Polonya ikinci çeyrekteki GSYİH düşüşünün yüzde 8,2 olduğunu doğrularken ING, yıllık büyümenin %3,5-4 oranında daralacağını öngördü. Detaylar aşağıda;
Polonya’nın 2Ç20 GSYİH’sinde %8,2 Düşüş Olduğu Doğrulandı

Polonya’nın istatistik kurumu (GUS) Mtarafından yapılan açıklamaya göre ikinci çeyrek GSYİH’sinin yüzde 8,2 düştüğü doğrulandı. Gerileme, ilk çeyrekteki yüzde 2’lik büyümenin üzerine gelirken GUS, toplam tüketimin Nisan-Haziran döneminde yüzde 7,3 gerilediğini bildirdi.

Brüt sabit sermaye oluşumu, ilk çeyrekteki yüzde 0,7 büyümeye kıyasla ikinci çeyrekte yüzde 18,7 azaldı. Ocak-Mart döneminde yüzde 0,6 oranında büyüyen ihracat, Nisan-Haziran döneminde yüzde 14,3 oranında geriledi.

İthalat, ilgili çeyreklerdeki yüzde 0,2’lik düşüşe karşılık yüzde 17,5 düştü. İç talep, ilk çeyrekteki yüzde 1,7’lik artışın ardından ikinci çeyrekte yüzde 9,5 düştü.

ING’nin Polonya Baş Ekonomisti Rafal Benecki, ikinci çeyrek verilerinin üzerine genel olarak büyümenin 2020’de yüzde 3,5-yüzde 4 oranında azalmasını beklediklerini aktardı.

Tüketim düşüşünün, hizmetlerdeki kilitlemelerden kaynaklanan sürüklenme nedeniyle perakende ticaretten daha derin olduğunu, yatırımların beklenenden az düştüğünü dile getirdi. Çoğu krizde olduğu gibi, GSYH büyümesinin 0,8 puan ekleyen net ihracatla desteklendiğini ancak ihracattaki tam düşüşün (yıllık %-14,3) diğer bileşenler üzerinde önemli çarpan etkisi yarattığını belirtti.

Polonya Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Tüketim harcamalarındaki yıllık bazdaki yüzde 10,9’luk düşüşün pandemi kaynaklı derin daralma etkisini yansıttığını bildiren ekonomist; bunun, işgücü piyasasını istikrara kavuşturmayı amaçlayan önemli mali teşvik olmasaydı çok daha güçlü olacağını kaydetti.

Sonuç olarak işgücü piyasası istihdamı istikrara kavuşturmayı amaçlayan bir hükümet planının sona ermesine uyum sağlarken, tüketim toparlanmasının ikinci yarıda yavaşlayacağını öngördü.

Genel olarak GSYİH’nin 2020’de yıllık bazda yüzde 3,5-4 oranında düşmesini bekleyen ING, şu ifadeleri kullandı:

“İkinci Covid-19 dalgası yeni enfeksiyonlarda önemli bir artış getiriyor, ancak ölüm oranı (özellikle Polonya dışında) daha düşük ve kilitlenme kısıtlamaları daha az şiddetli, bu nedenle GSYİH üzerindeki etkinin 2Ç20’ye kıyasla daha az şiddetli olmasını bekliyoruz.”

Polonya Merkez Bankası ise Temmuz ayında ülkenin reel GSYİH’si için tahminlerini aşağı yönlü revize ederek 2020’de yüzde 5,4 daralma olacağını öngörmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum