Yatırım yapmaya başla!

Polonez/Uzun: “Sucuk ve Pastırma Pazarı Büyümeyi Sürdürüyor”

Sucuk ve pastırma, Türkiye'de şarküteri grubunda en fazla tüketilen ürünler olarak belirlendi ve sektörün gittikçe büyüdüğü öğrenildi.
Polonez/Uzun: “Sucuk ve Pastırma Pazarı Büyümeyi Sürdürüyor”

Türkiye’de sağlıklı yaşam üzerine son dönemlerde farklı beslenme şekilleri trend oluyor, bunun yanında spor aktivitelerinde de çeşitlilik artıyor. Önemi giderek artan sağlıklı beslenmeyle birlikte pastırma ve sucuk gibi şarküteri ürünlerinde de talep artışları meydana geliyor.

Polonez İcra Kurulu Başkanı Boran Uzun, son dönemlerde şarküteri sektörünün büyümeyi hızlandırdığını ve açık tüketim de dahil olmak üzere büyüklüğün 6 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. Pastırma pazarındaki büyüme oranının %68’e çıktığını ekledi. Sektörde paketli ürün oranının %90’lara çıkacağını söyleyen Uzun, vatandaşların kısıtlı vakit ve açık ürünlere daha az güvenmeleri sebebiyle paketli ürünlere yöneldiğini belirtti.

Türkiye’de şarküteri sektöründe tüketimin en fazla olduğu ürün gruplarının sucuk ve pastırma olduğu, sucuğun pastırmaya fark attığı öğrenildi.

Şarküteri Sektöründe En Fazla Tüketim Sucuk ve PastırmaUzun, sucuk pazarının kaydettiği büyümenin zincir marketlerde yapılan satışlar ve açık satın alımların payıyla 3 milyar TL’ye çıktığını belirtirken, pastırmanın oranının sucuğa kıyasla biraz daha düşük olduğunu aktardı. Türkiye’deki vatandaşların pastırma tüketiminde çoğunlukla geleneksel alışkanlıkların etkili olduğunu söyledi.

Pastırmanın aynı zamanda sağlıklı olması nedeniyle sıkça tercih edildiğini söyleyen Uzun, sucuğun ise kahvaltıların ve mangal softalarının vazgeçilmez ürünü olduğunu ifade etti. Sağlık açısından daha az yağlı protein almanın önemli olduğunu söyleyen Uzun, son dönemlerde hindi eti tüketiminin de arttığını belirtti. Yıl sonunda sucuk yasasının değişeceğini, 1 Ocak’tan itibaren “fermente sucuk” demenin yasaklanacağını duyurdu. Fermente sucuk söylemi yerine dana sucuk denileceğini ekledi.

Sucuğun bilinenin aksine sağlıklı bir ürün olduğunu söyleyen Uzun, Dünya Sağlık Örgütü ve Tarım Bakanlığ tarafından belirlenen çerçevede tüketilmesi halinde aşırı olmamak şartıyla tüketimin insan sağlığını tehdit etmediğini belirtti.

Sucuk Bilinenin Aksine SağlıklıTürkiye’de kişi başına düşen et tüketiminin 32 kilogram olduğunu ve bu rakam ile dünya ortalamasının gerisinde kaldığımızı açıkladı. Kırmızı ete oranla tavuk eti üretiminin daha fazla olduğunu söyledi ve yıllık tüketim miktarının 2,5 milyon ton olduğunu söyledi. Dana eti tüketiminin 1,5 milyon ton, koyun etinin 150 bin ton ve hindi eti tüketiminin 55-60 bin ton seviyelerinde olduğunu belirtti.

Uzun, şarküteri sektöründe Polonez’in ilk üç marka arasında bulunduğunun altını çizdi. Firmalarının 2018 yılına kıyasla 2019’da %24 büyüme kaydettiğini, bununla birlikte elde edilen cironun 300 milyon lira seviyelerini gördüğünü aktardı. 400 çalışan ve çok sayıdaki bayi ile faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.

Polonez olarak 2020 yılına toplamda 5 milyon Euro’luk iki yatırım da sığdıracaklarını duyuran Uzun, üretim hatlarının yenilenmesi ve kapasitede artırım için yeni binalar inşa edeceklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum