Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Politika Araçlarını Savunan Draghi, Piyasa Oyuncularına Güvence Vermeye Çalıştı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, piyasa oyuncularını kurumun para politikası konusundaki şüphelere karşı ikna etmeye çalıştı. Detaylar aşağıda;
Politika Araçlarını Savunan Draghi, Piyasa Oyuncularına Güvence Vermeye Çalıştı
Yorum

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, kurumun politika araçlarını savunarak enflasyonun hedefe ulaşamaması durumunda faiz oranlarını yeniden düşürebileceğini ya da varlık alımlarını sağlayabileceğini söyledi.

Sintra, Portekiz’deki AMB Forumu’nda konuşan Draghi, yeni bir durgunluğun gerçekleşmesi durumuna karşı para politikasının gerçek etkisi konusunda artan şüpheler arasında piyasa oyuncularına bankanın hareket etme kabiliyeti hususunda güvence vermeye çalıştı.

Avrupa Antlaşması’nın atıfta bulunan Draghi, krizin işaret vermesi durumunda yetkileri içindeki tüm esnekliği kullanacaklarını ve gelecekteki fiyat istikrarı zorluklarını yanıtlamak için bunu yeniden yapacaklarını söyledi.

Mario Draghi Faiz İndirimiPazartesi günü başlayan aynı konferansta, farklı politika yapıcılar ve AMB gözlemcileri de bankanın araç seti hakkında endişelerini dile getirdi. Örneğin Uluslararası Para Fonu’nun eski baş ekonomisti Olivier Blanchard; “Avrupa Merkez Bankası’nın bu noktada kendi başına, durgunlukla mücadele edemeyeceğinden eminim. Yardıma ihtiyacı olacak, bu oldukça açık” dedi.

Sorunun mevcut araçların eksikliğinden kaynaklanmadığını söyleyen IMF kıdemlisi, asıl meselenin araçların ekonomi üzerindeki gerçek etkisi olduğunu bildirdi.

Mario Draghi Piyasaya SeslendiÖte yandan Mario Draghi ise AMB’nin sunduğu farklı seçeneklerden bahsetti. “Politika faiz oranlarında daha fazla indirim yapılması ve yan etkileri kapsayacak önlemlerin gevşetilmesi, araçlarımızın parçası olmaya devam etmektedir. Ve varlık satın alma programında hala kayda değer miktarda boşluk var” diyen Draghi, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Mario Draghi, ayrıca risk görünümünün aşağı yönlü olmaya devam ettiğini ve görünümün iyileşmemesi durumunda daha fazla teşviğin gerekeceğini şöyle dile getirdi: “Risklerin uzaması ihracat ve özellikle de imalat üzerinde baskı oluşturdu. İyileşme olmaz, enflasyon bizim hedeflediğimiz seviyeye sürdürülebilir şekilde dönmezse ek teşvikler gerekir.”

AMB bu ayın başlarında faiz beklentilerini revize ederek kriz sonrası ilk artırımın 2020 ortalarından önce gelmesinin muhtemel olmadığını açıklamıştı. AMB’nin şahin duruşu, kurumun 19 üyeli bölgedeki ekonomik toparlanma konusunda şüpheli olduğunun sinyalini vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu