Yatırım yapmaya başla!

Pokemon GO Eskisi Kadar Popüler Olmasa da Geliştiricisi Niantic’i Zengin Etmeye Devam Ediyor

Artırılmış gerçeklik destekli oyun Pokemon GO, 2020’nin ilk yarısında geliştiricisi Niantic’e 445 milyon dolar kazandırdı.
Pokemon GO Eskisi Kadar Popüler Olmasa da Geliştiricisi Niantic’i Zengin Etmeye Devam Ediyor

Oyun dünyası her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Son yıllarda akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber mobil oyun sektöründe büyük bir yükseliş yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan son araştırma mobil oyun sektörünün katlanarak büyüdüğünü ortaya koymuştu.

Teknolojinin gelişmesi bu oyunların çok daha farklı deneyimler sunmasına zemin hazırlıyor. Artırılmış gerçeklik alanında yaşanan gelişmeler oyun sektöründe de kendisini gösteriyor. Buna örnek olarak akla ilk Pokemon GO’nun geldiğini söyleyebiliriz. 2016 yılında oyuncular ile tanışan Pokemon GO, kısa sürede dünya genelinde büyük bir furya olarak yayılmıştı.

Artırılmış gerçeklik desteği olan oyun ile kullanıcılar sokaklarda telefonla pokemon avlamaya çıkabiliyor. Aradan geçen dört yıl içerisinde oyun ilk günlerindeki kadar popüler değil. Ancak yapılan araştırmalar oyunun halen büyük gelir elde ettiğini gösteriyor. Sensor Tower araştırması Niantic’in 2020 yılında Pokemon GO’dan sağladığı geliri ortaya koydu.

Pokemon GO’dan Büyük Gelir

Pokemon GO’dan Büyük Gelir

Niantic tarafından geliştirilen Pokemon GO’nun ilk çıktığı yıllar kadar popüler olmadığını söyleyebiliriz. Sensor Tower’ın son araştırması artırılmış gerçeklik tabanlı oyunun 2020 yılının ilk yarısındaki gelirini ortaya koyuyor. Rapora göre oyun yılın ilk 6 aylık döneminde 445 milyon dolar kazanç sağladı. Kullanıcıların geçmiş yıllara göre oyun içerisinde daha fazla harcama yaptığının altı çiziliyor.

Araştırmayı yapan Sensor Tower açıklamasında, “Niantic tarafından yayınlanan rekortmen oyun Pokemon Go, en iyi yarım yılını geçirdi, 2020’nin ilk yarısında 445 milyon dolar kazandı ve ilk dört 4 yılın toplamında 3,6 milyar doları geçti” ifadelerine yer veriyor. Analistler oyunun şu dönemde gelirinin asıl artırdığına dair çeşitli fikirler ortaya atıyor. Özellikle dünyayı etkisi altına alan COVID-19 sürecinde insanlar daha fazla evlerinde zaman geçirmeye başladı.

Bu da oyundaki aktif oyuncu sayısını olumsuz etkileyen bir durum. Ancak Niantic’in bu süreçte oyunu evden daha kolay bir şekilde oynanabilir hale getirdiği belirtiliyor. Ayrıca kullanıcıların oyun içerisinde daha fazla harcama yapmasına olanak sağlayan mikro ödeme sistemi eklendi. Bu da Niantic’in gelirlerinin artmasında önemli bir etken.

İnsanların pandemiye rağmen dışarıya hava almak, yürüyüş yapmak için çıktığı biliniyor. Sosyal mesafenin korunması şartıyla yapılan bu yürüyüşlerde pek çok kişinin Pokemon GO oynamayı ihmal etmediği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum