Yatırım yapmaya başla!

Pokemon Go’nun Büyük Başarısı

Pokemon Go’nun Büyük Başarısı

Piyasaya sürüleli iki hafta bile olmamasına rağmen tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran Pokemon Go çılgınlığı, her geçen gün etkisini giderek arttırıyor. Ülke sınırları içerisinde henüz mobil marketlere bile girmeyen bir oyunun, bu denli bağımlılık yaratacağını kim bilebilirdi ki? Oyun piyasasının, dünya ekonomisini alt üst edebileceğini kanıtlayan, birbirinden büyük şirketlerin piyasa değerlerini hiçe sayan Pokemon Go’nun büyük başarısını gelin birlikte inceleyelim.

Pokemon yayınlanmaya başladığı 90’lı yıllardan itibaren tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendisine önemli bir hayran kitlesi yaratmayı başarmıştı. 90 jenerasyonu, çocukluk yıllarının büyük bölümünü televizyon karşısında Pokemon izleyerek geçirdi. Oyuncakları, tasoları ve posterleri her çocuğun rüyalarını süslemeye yetmişti. Ancak o günlerde Pokemon çizgi filminden etkilenen bir çocuğun kendisini balkondan atması üzerine, çizgi film yayından kaldırılmış ve birçok çocuk, Pokemon tutkusundan mahrum kalmak zorunda bırakılmıştı. Pokemon Go’nun ülkemizdeki başarısının ilk noktası ise tam olarak bu noktada devreye giriyor. Çocukluk yıllarında çizgi filmini büyük bir dikkatle takip eden jenerasyonun, Pokemon’dan koparılışıyla…

Twitter ve Whatsapp’ı Solladı

Twitter ve Whatsapp'ı SolladıDünyanın en önemli animelerinden biri olan Pokemon, bu yıl tam 20. yaş gününü kutluyor. Pokemon tarihinin bu önemli günlerinde Nintendo, oldukça önemli bir atılım gerçekleştirerek Pokemon Go‘yu piyasaya sürdü. Bilindiği üzere konsol satışlarının azalacağı endişesine bağlı olarak Nintendo, yıllardır akıllı telefon oyunu üretmemekteydi. Yatırımcıların büyük baskısı altında kalan Nintendo tüm dünyaya bir sürpriz yaparak 20. yıl dönümünde Pokemon’u yeniden dünyanın bir numarası yaptı.

İlk olarak Avustralya ve Yeni Zelanda’da piyasaya sürülen oyun, kısa sürede büyük bir yankı uyandırdı. Ertesi gün ise ABD’de mobil marketlere gelen Pokemon Go, rekorlar kırmaya başladı. Tanıtım videolarının yayınlanmasının ardından herkesin ilgisini çeken Pokemon Go’yu indirebilmek adına kullanıcılar, sahte hesaplar açarak Avustralya ve Yeni Zelanda uygulama dükkanlarından oyunu indirmeye başladılar. Piyasaya sürüldüğü ilk haftadan itibaren aktif kullanıcı sayısı, Twitter’ı yakalamayı başaran Pokemon Go, hepimizin vazgeçilmezi olan Whatsapp’ı ise birincilik koltuğundan etti. Ayrıca Pokemon Go, dünyaca ünlü arkadaş bulma uygulaması olan Tinder’dan çok daha fazla tekil indirme sayısına ulaştı.

Pokemon Go’ya Gösterilen Büyük Rağbetin Nedeni Ne?

pokemon-go-ya-gosterilen-buyuk-ragbetin-nedeni-nePİyasa sürüleli henüz iki hafta olmamasına rağmen mobil marketlerde açık ara birinci sırada bulunan Pokemon Go’nun bildiğimiz mobil oyunlardan büyük farklılıkları bulunuyor. Aktif hayatın temelini hedefleyen Pokemon Go’yu oynayabilmemiz için evlerimizden çıkarak sokaklarda dolaşmamız gerekiyor. Telefonlarımızın GPS sistemini kullanarak çalışan oyun, bulunduğumuz konumla eş zamanlı olarak önümüze bir harita sunuyor. Oyunun çalışmasının ardından elimizde telefonla sokaklarda haritaya bakarak pokemon aramaya başlıyoruz ve pokemon gördüğümüzde kameramız devreye giriyor. Şehrin çeşitli noktalarına giderek topladığımız poke toplarını kullanarak, kameramıza yansayan pokemonları yakalamaya çalışıyoruz. Hepimizin telefonlarında en çok oynadığımız oyun olmayı başaran Pokemon Go’ya bu denli rağbet göstermemizin temel nedeni tam da bu noktada ortaya çıkıyor; arttırılmış gerçekliği ilk kez bu denli yaşıyor olmamız…

Nintendo Tokyo Borsasını Temelden Salladı

Nintendo Tokyo Borsasını Temelden Salladı80’li yılların sonlarından 90’lı yılların ortalarına kadar oyunun eş anlamlısı olan Nintendo, bilindiği üzere tahtını Sony’ye kaptırmıştı. Sony’nin oyun konsolu olarak Playstation’u piyasaya sürmesinin ardından hepimiz evlerimizin en değerli yerine bir Playstation koyduk. Ancak yılların ardından unutulmaya yüz tutan Nintendo, oyun piyasasına büyük bir ders verdi. Pokemon Go’nun piyasaya sürülmesinin ardından şirketin hisseleri, Tokyo Borsası’nda bir günde en çok el değiştiren şirket hissesi olmayı başardı.

İlk 10 günlük periyoda bakıldığında ise Pokemon Go, Nintendo’ya tam 11 milyar dolar kazandırdı. Böylelikle şirketin pazar değeri yüzde 70 oranında artmış oldu. Burada dikkat etmemiz gereken temel nokta ise Pokemon Go’nun henüz çok kısıtlı bir pazarda bulunuyor olması. Henüz ülkemizde bile mobil marketlere gelmeyen bir oyunun bu denli ekonomik bir başarı sergiliyor olması, sizcede oyun piyasasının ne denli kuvvetli olduğunun bir kanıtı değil mi? Pokemon Go, ülkemizde şimdiden oynanmaya başladı. Peki, nasıl indirildi dersiniz? Pokemon Go uygulamasını indirmek isteyenler buraya bakabilirler.

Pokemon Go Bir Devrimin Habercisi Olabilir

Pokemon Go Bir Devrimin Habercisi OlabilirAslına bakarsanız Pokemon Go’nun piyasaya sürülmesini teknolojik bir devrim olarakta algılayabiliriz. Az öncede bahsettiğim üzere, kullanıcılar olarak arttırılmış gerçeklikle ilk kez karşılaşıyoruz. Çalışma masamızın üzerinde, koltuğumuzun ucunda pokemon görür olduk. Nintendo’nun böylesine önemli bir hamleyi hayata geçirmesinin ardından, bugünlerde aklıma klasikleşmiş olarak Mario gibi oyunların da ileri bir tarihte arttırılmış gerçekliğe dayalı olarak karşımıza çıkabileceği geliyor. Hem siz de sokağınızda bir prenses kurtarmak istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum