Yatırım yapmaya başla!

POBC, Yuana Müdahale Ediyor mu?

POBC, Yuana Müdahale Ediyor mu?

Gizli kaynaklar oldukça önemli bir iddiayı kamuoyuna duyurdular. Edinilen bilgiye göre Çin Merkez Bankası’nın offshore işlemlerde yuana müdahale ettiği öne sürülüyor. Ayrıca kaynaklar, Çin Merkez Bankası’nın spekülatörlerin alımlarını kırabilmek adına, offshore işlemlerde yuana müdahaleleri devlet bankaları yoluyla yaptığını iddia ediyor. Merkez Bankası’nın bu müdahalesi ile onshore yuan ile aradaki iskonto kapandı. Ayrıca müdahale ile borçlanma ve yuanda kısa pozisyona girme de daha pahalı hale getirilmiş oldu.

Baskı sürerse Onshore-offshore farkı açılır!

Hong Kong’da Standard Chartered Plc döviz stratejisti Eddie Cheung, Çin Merkez Bankası’nın offshore işlemlerde yuna yaptığı müdahale ile ilgili görüş bildirdi. Cheung, Fonlama sıkışıklığının offshore yuanda açığa satışlara çok pahalı hale getirdiğini belirterek; Onshore-offshore farkının kısa vadede Merkez Bankası’nın farkı düşürmeye yönelik son tedbirlerinin dikkate alındığında düşük kalacağını öne sürdü. Değer kaybı baskının sürmesi halinde ise Cheung, Onshore-offshore farkının yeniden açılacağını ifade etti.

Hong Kong’daki serbest piyasada işlem gören yuan %0.7 oranında değer kazanmış durumda. Değer kazanımı ile geçen hafta %2.9 ile rekor oranda genişleyen Şanghay’daki onshore yuan kuru ile aradaki fark kısa bir süreliğine kapanmış oldu. Ayrıca Hong Kong’da gecelik yuan borçlanma maliyetleri 53 puan sıçrayarak %66.82 ile rekor seviyeye yükselmiş durumda. Bu yükseliş ile pazartesi günkü rekor seviyenin tam beş katına çıkmış görünüyor.

Piyasalarda müdahale sonrası durum şöyle seyretmekte;

Yuan Hong Kong’da dolar karşısında %0.2 oranında değer kazandı. Böylelikle 6.6023 seviyesine kadar geldi ve Şanghay yuan kuruna göre %0.4 iskontolu seyretti. Onshore, yuan %0.1 oranında yaşadığı zayıflama sonrası 6.5755 seviyesine geriledi. Merkez Bankası, geçen haftaki %1.1’lik indiriminin ardından devalüasyon endişelerinin artması ve Şanghay’dan New York’ta, hisse senedi piyasalarında sarsıntıya neden olması ile üç gündür referans kurunu fazla değiştirmedi.

“Büyük çaplı değer kaybı beklentisi gülünç”

Çin’in finansal ve ekonomik işlerden sorumlu merkezi grubunun direktör yardımcısı Han Jun, Merkez Bankasının gerçekleştirdiği iddia edilen hamlenin gelecek süreci nasıl etkileyeceğine dair görüş bildirdi. Jun, Merkez Bankası’nın son iki günde offshore işlemlerde yuanı desteklemeye yönelik müdahalesini doğruladı. Ayrıca Jun, politika yapıcıların eleştirerek ve para birimi yorumlarına değinerek, yuan’da büyük çaplı bir değer kaybı beklentisinin gülünç olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum