Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PMI Verileri Avrupa Ekonomisinde Karamsarlık Yarattı

Bugün açıklanan verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomilerinde imalat ve hizmet sektörlerinde zayıflama görüldü.
PMI Verileri Avrupa Ekonomisinde Karamsarlık Yarattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar bugün imalat ve hizmet sektörü satınalma yöneticileri endeksleri (PMI) verilerini izliyor. Önce Covid-19 pandemisi, ardından gelen Rusya-Ukrayna savaşı, dünyanın en büyük ekonomilerini bile olumsuz etkiledi.

Yüksek enflasyon ve küresel resesyon endişeleri son dönemin en çok konuşulan konuları arasında başı çekerken, ekonomiye dair görünüm için önemli gösterge olan PMI rakamları yakından takip ediliyor.

Açıklanan öncü verilere göre Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet sektöründe yavaşlama oldu.
Euro Bölgesi Bileşik PMI
Kaynak: S&P Global

Euro Bölgesi’nde flaş bileşik PMI Haziran’da ön tahminlere göre 51,9 ile 16 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Hizmet PMI, Mayıs’taki 56,1’den Haziran’da 52,8’e indi. Bu da 5 ayın en düşük seviyesini temsil ediyor. Euro Bölgesi’nde imalat sektöründe de bozulma oldu. İmalat PMI 54,6’dan 52’ye geriledi.

Açıklamada, rakamların talep büyümesinin yavaşladığını yansıttığı, özellikle tüketiciye yönelik hizmetlerin önemli ölçüde soğuduğu ifade edildi.

Şimdi Kayıt Olun

Fransa’da İmalat PMI 4 Puana Yakın Geriledi

Mayıs’ta 54,6 olan imalat PMI, Haziran’da geçici sonuçlara göre 51,0 oldu. Hizmet sektöründeki gelişmeleri gösteren veri 58,3’ten 54,4’e inerken, bileşik PMI 57,0’den 52,8’e geriledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da hizmet PMI 55,0’ten 52,4’e, imalat PMI 54,8’den 52,0’ye, bileşik PMI ise 53,7’den 51,3’e indi.

S&P Global Market’te Ekonomi Direktörü Phil Smith, “Almanya ekonomisinin kazanılan ivmenin neredeyse tamamını kaybetmiştir. Büyümeyle birlikte virüsle ilgili kısıtlamaların hafifletilmesi hizmet sektörü ikinci ayda keskin bir şekilde soğumaya başladı.” açıklamasını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.