Yatırım yapmaya başla!

Facebook’a Boykot Uygulayan Markalara PlayStation da Katıldı

Facebook’a karşı boykot uygulayan dev markalar arasına PlayStation da katıldı.
Facebook’a Boykot Uygulayan Markalara PlayStation da Katıldı

Bilindiği üzere son günlerde ABD kamuoyunu ırkçılık tartışmaları fazlasıyla meşgul ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Minneapolis’te bir polis memuru tarafından George Floyd, gözaltına alındığı sırada feci şekilde can vermişti. Bu durum sonrası ülkenin dört bir yanında ırkçılık karşıtı gösteriler düzenlendi ve protesto yürüyüşleri yapıldı. Sosyal medya şirketleri de bu tartışmaya katıldı ve ırkçılığa karşı mücadelede destekte bulunacaklarını açıkladılar. Ancak Facebook için durum biraz daha farklı.

Sosyal medya devinin CEO’su Mark Zuckerberg, “Ben sadece Facebook’un, insanların çevrimiçi söylediği her şey konusunda gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Genel olarak, özel şirketler muhtemelen olmamalı, özellikle bu platform şirketler, bunu yapacak pozisyonda olmamalı” açıklamaları ile dikkatleri üzerine toplamıştı.

Bu açıklama sonrası insanlar Facebook’u ırkçılığa karşı destek vermemekle suçlamaya başladı. Dünyanın önde gelen şirketleri ise son günlerde sosyal medya platformuna reklam boykotu uyguluyor. Boykota katılan markalar arasına son olarak dev konsol markası PlayStation katıldı.

PlayStation’dan Boykot Açıklaması

PlayStation’dan Boykot Açıklaması

Son günlerde dünyanın önde gelen pek çok markası Facebook’a karşı reklam boykotu açıklamasında bulunuyor. Boykota katılan firmalar arasında Coca-Cola,Pepsi, The North Face, Starbucks, Unilever, Verizon ve Honda gibi devler yer alıyor. Dünyanın en çok tercih edilen oyun konsolu PlayStation’un geliştiricisi olan Sony’den de benzer bir açıklama geldi.

Sony’den yapılan açıklamada “#StopHateForProfit kampanyasını desteklemek amacıyla, reklam ve ücretsiz içerikler dahil olmak üzere Facebook ve Instagram’daki etkinliğimizi temmuz ayının sonuna kadar küresel çapta askıya aldık. İyi bir amaç uğruna çalışmanın (ve oyun oynamanın) arkasındayız” ifadelerine yer verildi. Teknoloji devinin önümüzdeki aylarda beklenen konsolu PlayStation 5’i piyasaya sürmesi bekleniyor.

Konsolun çıkışının yaklaştığı şu günlerde Sony’nin reklama fazlasıyla ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin buna rağmen almış olduğu boykot kararının önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Hızla yaygınlaşan boykot kampanyasına rağmen Facebook yetkilileri politikalarını değiştirmeyeceğini belirtiyor.

Facebook Aldığı Kararın Arkasında

Facebook Aldığı Kararın Arkasında

Facebook’un patronu Mark Zuckerberg, boykot uygulayan firmaların kararından geri adım atacağını düşünüyor. Çalışanları ile sanal konferansta bir araya gelen Zuckerberg, “Gelirimizin küçük bir yüzdesine veya herhangi bir yüzdesine yönelik bir tehdit nedeniyle politikalarımızı veya yaklaşımlarımızı değiştirmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Sosyal medya devinin küresel iş grubu başkan yardımcısı Carolyn Everson ise “Her markanın kararına derinden saygı duyuyoruz. Nefret söyleminin kaldırılması için önemli çalışmalara odaklanmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Politikalarını insanların uyguladığı baskıya göre belirlemediğini söyleyen Zuckerberg ise bu yolla tehdit edildiklerini ve geri adım atarlarsa boyun eğmiş olacaklarını söyledi. Facebook CEO’su Temmuz ayından sonra boykut kararı alan firmaların geri adım atacağını düşünüyor. Önümüzdeki günlerde Facebook’a yönelik boykot kampanyasında ne gibi gelişmeler yaşanacağını izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum