Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PlayStation 5 ile Xbox Series X’in Oyun Performansları Karşılaştırıldı

Geçtiğimiz günlerde satışa çıkan yeni nesil konsollarla ilgili karşılaştırma videoları gelmeye başladı.
PlayStation 5 ile Xbox Series X’in Oyun Performansları Karşılaştırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bilindiği üzere oyuncular uzun zamandır yeni nesil konsolların çıkmasını bekliyordu. Bu pazarın baş aktörleri Sony ve Microsoft yüksek donanıma sahip yeni konsollarını geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Sony, PlayStation 5 ile kullanıcıların karşısına çıkarken, Microsoft, Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarını tanıttı.

Uzmanlar konsolların sunacağı performansı ve ne kadar satacağına dair pek çok değerlendirmede bulunuyor. Geçtiğimiz günler içerisinde PlayStation 5 ve Xbox Series X mağazalarda yerini almaya başladı. Her iki konsola da ilginin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan yeni bir test iki konsol arasındaki oyun performansını ortaya koydu. Microsoft ve Sony yeni nesil konsollarına olan ilgiyi artırmak adına özel oyunlar geliştiriyor. Bunun yanında pek çok üçüncü parti oyun bulunmakta. Bir YouTube yayıncısı PS5 ve Xbox Series X’i üçüncü taraf bir oyun üzerinde performans odaklı olarak karşılaştırdı. Çıkan sonuç ise şaşırtıcı oldu.

PS5 Rakibini Geride Bıraktı

PS5 Rakibini Geride Bıraktı

Her iki konsolun donanımsal kurulumuna bakıldığında Xbox Series X’in PlayStation 5’e göre daha güçlü olduğu görülüyor. Bu durum bir önceki konsollarda bu şekilde olmuştu. Xbox One, PlayStation 4’ten daha güçlü bir donanıma sahipti ancak Sony’nin konsolu satış rakamları ile rakibinin önünde yer almıştı. Yapılan son test Devil May Cry 5 üzerinde gerçekleşti. Digital Foundry tarafından yapılan testte oyun Xbox Series X’te daha fazla FPS drop yiyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı sahnelerde FPS karşılaştırmasında Xbox Series X az bir farkla rakibini geçiyor. Ancak bazı bölümlerde ise PS5’i iki kat daha iyi FPS sunduğu görülüyor. İki konsolun donanımına bakıdığında Xbox Series X ağır basıyor ancak oyun performanslarına bakıdığında bu durum değişebiliyor. PS5’in GPU performansı 10.28 teraflop seviyesinde. Bu veri Xbox Series X tarafında 12 teraflop olarak biliniyor.

Bu nedenle Xbox Series X’in rakibinden daha iyi bir performans sunması bekleniyor. Uzmanlar bu farkın Xbox Series X’in üzerindeki geliştirme kitlerinden kaynaklandığını düşünüyor. Bu kitler geliştiricileri eline PS5 kitlerinden daha geç ulaştı. Dolayısıyla oyun geliştiriciler kitler üzerinde fazla çalışma imkanı bulamadı.

Microsoft Sorunu Kabul Ediyor

Microsoft Sorunu Kabul Ediyor

Microsoft ise bazı sorunlar olduğunu kabul ediyor. Şirketten bir sözcü, “Xbox Series X | S’deki bir dizi optimize edilmiş oyunla ilgili performans sorunlarının farkındayız ve en iyi deneyimi sağlamak için sorunları belirlemek ve çözmek için ortaklarımızla aktif olarak çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Xbox Series X’in yeni geliştirilen bir konsol olduğunu hatırlatan yetkili, “Ortaklarımız şimdi yeni nesil konsolların yapabileceklerini test ediyorlar ve yeni platformumuzdan tam olarak nasıl yararlanacaklarını öğrenirken küçük hata düzeltmeleri yapmaları bekleniyor.” diye konuştu.

Microsoft paylaşılan videoda ortaya çıkan soruları ele almak adına geliştirme ortakları ile birlikte çalışacağını garanti ediyor. Önümüzdeki dönemde yapılacak optimizasyon çalışmaları ile Xbox Series X’in daha iyi bir performans sunması bekleniyor. Araştırmaya konu olan Devil May Cry 5 videosunu izleyebilirsiniz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.