Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Bulunan Çok Sayıda Uygulamada Güvenlik Açığı Olduğu Belirtiliyor

Play Store’da bulunan pek çok uygulamada kullanıcı güvenliğini riske atacak güvenlik açıklarının bulunduğu belirtildi.
Play Store’da Bulunan Çok Sayıda Uygulamada Güvenlik Açığı Olduğu Belirtiliyor

Android ekosisteminin her geçen gün büyümesi ve kullanıcı sayısının hızla artması, uygulama mağazası olan Play Store’da da yeni uygulamaların hızlı bir şekilde çoğalmasına zemin hazırlıyor. Geçtiğimiz aylarda Play Store’un satın alma ekranını yeniden tasarlayan Google, bu platformda binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor.

Ancak yapılan yeni bir araştırma, dev uygulama mağazasında kullanıcılar için güvenlik riski doğuran yazılımlar olduğunu ortaya koydu. Buna göre bazı Google Play uygulamalarının tüketicilerin bilgilerini ve cihazlarını risk altında bırakacak güvenlik açıkları yer alıyor. Bu duruma sebep olarak ise uygulama geliştiricilerin açık kaynak kodlarını yeterince geliştirmeden kullanıma sunması gösteriliyor.

Play Store’da Güvenlik Açıkları Risk Oluşturuyor

Play Store’da Güvenlik Açıkları Risk Oluşturuyor

Gelişen teknoloji beraberinde yazılım dünyasının hızla büyümesinin önünü açıyor. Play Store da bu gelişimden fazlası ile nasibini almakta. Ancak pek çok platformda olduğu gibi Android mağazasında da siber saldırılara rastlamak mümkün oluyor Üstelik son dönemde bu saldırıların miktarında belirgin bir artış söz konusu.

Similarweb’in Play Store üzerinde yapmış olduğu çalışma sonrası pek çok popüler Android uygulamasının, siber suçlara davetiye çıkarak özellikte olduğu ortaya çıktı. 330 Android uygulaması üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre 105 uygulamada güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu açıkların %43’ü yüksek risk seviyesinde değerlendirilerek son derece güvensiz olduğu belirtildi.

Kaynak Kodları Yeterince Geliştirilmiyor

Kaynak Kodları Yeterince Geliştirilmiyor

Play Store’daki uygulamalarda görülen güvenlik açıklarının başlıca sebebi ise açık kaynak kodlarının yeterince geliştirilmeden kullanılması gösteriliyor. Yapılan birtakım çalışmalar Play Store’da yer alan tüm uygulamaların %20’sinin siber saldırılara karşı yeterince korunaklı olmadığını ortaya koyuyor.

Her ne kadar açık kaynak kodunun son dönemde yazılım dünyasında büyük öneme sahip olduğu belirtilse de, bu kodların özensiz şekilde kullanılması kullanıcı tarafında önemli riskleri beraberinde getiriyor. Ortaya çıkan bu veriler sonrası Google’ın ne gibi bir strateji izleyeceği ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum