Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Facebook ve Instagram Gibi Popüler Uygulamaların Güncel Sürümlerinde Güvenlik Açığı Olabilir

Araştırma şirketi Check Point Research’ın hazırladığı rapor Android mağazasındaki en popüler uygulamalarda güvenlik açıkları olabileceği yönünde.
Play Store’da Facebook ve Instagram Gibi Popüler Uygulamaların Güncel Sürümlerinde Güvenlik Açığı Olabilir

Günümüzde akıllı telefon kullanımı neredeyse herkese ulaşmış durumda. Android ve iOS işletim sistemleri ile bu deneyimi yaşayan kullanıcılar sayısız uygulama indiriyor. Uygulamaların bu denli yaygınlaşması güvenlik açıklarının da ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

Geliştiriciler kullanıcıları korumak adına sürekli yeni yamalar yayınlıyor ve önlemler alıyor. Yapılan bir araştırma ise dünyanın en çok kullanılan Android uygulamalarında bile halen güvenlik açıklarının olabileceğini iddia ediyor. Play Store mağazasında bugüne kadar pek çok kez güvenlik riski doğuran uygulamalar ortaya çıktı. Google mağazasına eklenen uygulamaları Play Protect adını verdiği bir ara ile denetliyor.

Riskli uygulamalar ortaya çıktığında Google bunları kaldırıyor ya da uygulama geliştiriciler yeni yamalar yayınlayarak söz konusu durumu ortadan kaldırıyor. Araştırma şirketi Check Point Research’ın hazırladığı rapor ise en popüler uygulamalarda bile güvenlik açığı olabileceğini gösteriyor. Şirket konuyla ilgili Google’ı bilgilendirdiğini açıkladı.

Listede En Popüler Uygulamalar Var

Listede En Popüler Uygulamalar Var

Check Point’in araştırması dünyanın en popüler uygulamalarının son sürümlerinde güvenlik açıkları olabileceğini iddia ediyor. Bu uygulamalar arasında Facebook, Instagram ve WeChat gibi dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan servisler yer alıyor. Bu uygulamaların içerisinde kötü amaçlı yazılımlar olabileceğine dikkat çekilen araştırmada saldırganların uzaktan kullanıcıları kontrol edebileceği belirtiliyor.

Şirket yetkililerine göre bilgisayar korsanları Facebook’taki mesajlara ulaşıp bunları değiştirebilir. Instagram’daki konum verilerini alabilir ya da WeChat’te yer alan SMS mesajlarını okuyabilir. Çalışma bir ay sürdü ve popüler uygulamaların Play Store’da bulunan en güncel sürümleri baz alındı. Şirket ayrıca mağazadaki binlere mobil uygulamayı kendi altyapısı ile denetledi. Yapılan çalışma sonrası en son sürümlerde bile bulunan uzaktan erişime imkan sağlayan kodlara rastlandı.

Araştırma ile ilgili açıklama yapan Check Point yetkilileri, “Mobil uygulama mağazaları ve güvenlik araştırmacıları, kötü amaçlı yazılımlar uygulamaları otomatik olarak tarıyor. Ancak uzun zamandır bilinen kritik güvenlik açıklarına daha az dikkat ediliyor. Ne yazık ki, bu, son kullanıcının mobil cihazını tamamen güvende tutmak için yapabileceği fazla bir şey olmadığı anlamına geliyor.” diye konuştu.

Google’a Bilgilendirme Yapıldı

Google’a Bilgilendirme Yapıldı

Güvenlik şirketi yapmış olduğu çalışma ile ilgili Play Store’un sahibi olan Google’ı bilgilendirdiğini açıkladı. Yapılan bilgilendirme sonrası Google adına açıklama yapan bir şirket sözcüsü, “Check Point bu konuda bize ulaştı ve etkilenen geliştiricilerin bilgilendirildiğini bize bildirdi. Şu anda bulgularını araştırmak için çalışıyoruz. Ek olarak, yakın zamanda, Google Play Güvenlik Ödül Programımızın kapsamını genişletiyoruz ve geliştiricileri teşvik ediyoruz. Uygulama geliştiricileri ve güvenlik toplulukları arasında daha fazla işbirliği olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Facebook ve Instagram günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları olarak biliniyor. Bu uygulamaların Play Store’da bulunan en yeni sürümlerinde iddia edildiği gibi bir güvenlik açığı varsa milyonlarca kullanıcı risk altında demektir. Şirketin yaptığı açıklama sonrası Facebook ve diğer uygulama geliştiricilerden bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum