Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Bulunan CamScanner Adlı PDF Uygulamasında Zararlı Yazılıma Rastlandı

Son günlerde Android mağazası Play Store’da zararlı yazılım barındıran pek çok uygulamaya rastlanıyor. Son olarak PDF uygulaması CamScanner’da riskli yazılım tespit edildi.
Play Store’da Bulunan CamScanner Adlı PDF Uygulamasında Zararlı Yazılıma Rastlandı

Bilindiği üzere akıllı telefon ve tablet pazarında kullanıcıların büyük bölümü Android işletim sistemini kullanıyor. Milyonlarca kullanıcının sahip olduğu işletim sistemi, uygulama mağazası Play Store’dan pek çok araç ve uygulamayı cihazına indiriyor. Bu uygulamalardan bazıları milyonları bulan indirme sayısına ulaşabiliyor. Ancak bazı geliştiriciler kötü amaçlı yazılım yerleştirerek mağazada haksız kazanç elde etmek gibi girişimlerde bulunuyor.

Son günlerde Android mağazasında sıkça zararlı yazılım içeren uygulamaların tespit edildiğine tanık oluyoruz. Google her ne kadar Play Protect koruması ile uygulamaları kontrolden geçirse de çeşitli yollar ile zararlı yazılımlar Play Store’da yerini alıyor. Geçtiğimiz gün güvenlik şirketi ESET, Android cihazlardaki verileri kopyalayan bir uygulamaya rastladığını duyurmuştu ve söz konusu yazılım Google tarafından kaldırılmıştı.

Aradan bir gün bile geçmeden bir başka güvenlik şirketi Kaspersky, Play Store’da yeni bir zararı yazılıma rastladı. CamScanner adlı PDF uygulamasında kullanıcılar için risk oluşturan güvenlik açığı olduğu belirtildi.

CamScanner Uygulamasında Zararlı Yazılım

CamScanner Uygulamasında Zararlı Yazılım

Android mağazasında binlerce uygulama mevcut ancak bu uygulamalardan bazıları milyonlarca kişinin cihazına kuruluyor. Bu uygulamalardan birisi ise görüntüleri paylaşmak ve düzenlemek için PDF dosyalarına çeviren CamScanner. Uygulamanın Play Store’daki indirme sayısı 100 milyonu aşmış durumda. Kaspersky’den güvenlik uzmanları Igor Golovin ve Anton Kivva, söz konusu uygulamada casus yazılım gördüklerini açıkladı.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre CamScanner uygulamasında Necro.n adı verilen bir trojan CamScanner aracılığı ile casus yazılım faaliyeti gösteriyor. Uygulama geliştiricilerin böyle bir zararlı yazılımdan haberdar olmadığını söyleyen Kasperky araştırmacıları, kullanıcıların geri bildirimlerinde bu durumdan bahsettiğini söyledi.

Güvenlik şirketinin ekibinde yapılan konuyla ilgili açıklamada “Uygulamayı analiz ettikten sonra reklam kütüphanesinin zararlı yazılımlara sahip olduğunu gördük. Daha öncesinde benzer bir modül Çinli akıllı telefonlarda önceden yüklü bir şekilde bulunabiliyordu. Bu uygulamada bu zararlı yazılımın bulunma sebebi olarak geliştiricilerin ilkesiz bir reklam verenle anlaşması olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Trojan Tek Başına Zararsız

Trojan Tek Başına Zararsız

Araştırmacılar söz konusu yazılımın tek başında kullanıcılar için bir risk teşkil etmediğini ancak cihazlara zarar verecek üçüncü parti yazılımları indirdiğini söylüyor. Söz konusu yazılımlar kullanıcıları izinsiz olarak takip ediyor ve pek çok zararlı işlem gerçekleştiriyor.

Kaspersky trojanın aktivitesi ile ilgili yaptığı açıklamasında “Bu modülün sahipleri, yazılımdan etkilenen cihazları istediği şekilde kullanabiliyor. Kullanıcılara bir anda çıkan reklamlar göstererek kişileri ücretli aboneliklere kaydedip paralarını çalabiliyor” ifadelerine yer verdi.

CamScanner uygulaması dünya genelinde 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş son derece popüler bir Android uygulaması. Uzmanlar kullanıcıları uygulamayı silmeleri yönünde uyarıyor. Ancak buna rağmen uygulamayı kullanmak isteyenlerin çıkan reklamlara kesinlikle tıklamaması öneriliyor.

Yapılan bu araştırma sonrası Google’ın uygulamaya karşı nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu. Milyonlarca kişi tarafından indirilen PDF uygulaması Play Store’dan kaldırılır mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum