Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Bulunan Antivirüs Yazılımların Çoğu İşe Yaramıyor

Android uygulama mağazası Play Store’da bulunan antivirüs programlarının büyük bölümünün zararlı yazılımları tespit edemediği ortaya çıktı.
Play Store’da Bulunan Antivirüs Yazılımların Çoğu İşe Yaramıyor

Google’ın Android kullanıcılarının hizmetine sunduğu dev uygulama mağazası, geliştiriciler için çok büyük bir mecra olmakta. Akıllı telefon kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda Play Store’da çok sayıda güvenlik yazılımı yer almakta. Ancak yapılan yeni bir araştırma, uygulama mağazasında bulunan antivirüs yazılımlarının büyük bölümünün zannedildiği kadar iyi çalışmadığını ortaya koydu.

Mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber, güvenlik yazılımlarına olan gereksinim her geçen gün daha fazla artıyor. Uygulama geliştiriciler ise bu hizmete yönelik geliştirdikleri yazılımlar ile iOS ve Android mağazasında yerini alıyorlar. AV-Comparatives tarafından Play Store’da bulunan antivirüs uygulamaları üzerinde yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Antivirüs Uygulamalarının Performansı Yetersiz

Antivirüs Uygulamalarının Performansı Yetersiz

AV-Comparatives tarafından 250 Android uygulaması üzerinde yapılan çalışmada sadece 80 uygulamanın zararlı bir yazılım keşfettiği görüldü. Bu 80 antivirüs uygulaması ise zararlı yazılımları sadece yüzde 30 oranında tespit edebiliyor. Bu açıdan bakıldığında Play Store’da bulunan güvenlik uygulamalarının zararlı bir yazılımı tam olarak bulduğunu söylemek mümkün değil.

Güvenlik şirketi açıklamasında söz konusu antivirüs uygulamalarının büyük bölümünün kötü amaçlı yazılım taraması bile yapamadığını belirtiyor. Bunun yerine bu yazılımlar tespit ettikleri yazılımları, beyaz liste kara liste gibi çeşitli sınıflandırmalara eklemekle yetiniyorlar. Google ise antivirüs koruması yaptığını iddia eden ancak işe yaramayan pek çok uygulamayı Play Store mağazasından kaldırmaya devam ediyor.

Bununla beraber Google, kullanıcıları üçüncü taraf uygulama mağazalarından uzak durmalarını, söz konusu sahte güvenlik uygulamalarını indirmemeleri konusunda uyarıyor. Sahte olduğu tespit edilen güvenlik uygulamaları detaylı olarak incelendiğinde, aynı geliştirici tarafından benzer arayüzler ile tasarlandığı ve sadece reklam gösterimi yapıp sahibine para kazandırmakla yetiniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum