Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Binlerce Android Uygulaması Kullanıcıları İzinsiz Takip Ediyor

Yapılan son araştırma Play Store’da yer alan binlerce uygulamanın kullanıcıların iznini almadan takip işlemi yaptığını ortaya koydu.
Play Store’da Binlerce Android Uygulaması Kullanıcıları İzinsiz Takip Ediyor

Akıllı telefon kullanımıyla beraber Android kullanıcılarının her geçen gün daha yüksek sayılara ulaştığını söyleyebiliriz. Bu durum beraberinde geliştiricilerin mağazalarda daha fazla uygulama ile yer almaya teşvik ediyor.

Uygulamaların içerisinde yapılan reklam gösterimleri ya da satışlar hem geliştiriciye hem de Google’a büyük gelir kaynağı oluyor. Ancak bu uygulamaların kişisel veri güvenliğini sağlaması büyük önem arz ediyor.

Play Store’da yapılan araştırmalar ile uygulamaların kullanıcılara yönelik tutumları hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Son olarak yapılan bir araştırma ise çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Uzmanlar binlerce Android uygulamasının kullanıcıların izin vermemesine rağmen takip işlemi yaptığını belirtti.

Binlerce Uygulama İzinsiz Takip Yapıyor

Binlerce Uygulama İzinsiz Takip Yapıyor

Bilindiği üzere Android uygulamaları telefonlara ilk yüklendiğinde kullanıcılardan bazı izin taleplerinde bulunurlar. Uygulamanın verimli şekilde çalışması adına bu izinlere olumlu yanıt verilmesi gerekiyor. Ancak kimi kullanıcılar kişisel veri güvenliğini ön planda tutarak, konum gibi önemli bilgilerine izin vermemeyi seçiyorlar. Yapılan son araştırma ise çok sayıda uygulamanın bu izinleri yok saydığını ortaya koydu.

PrivacyCon 2019 etkinliğinde sunulan araştırma raporu aralarında Samsung ve Disney gibi milyonlarca kez indirilmiş uygulamaların bu ihlalleri yaptığını gösteriyor. Bu uygulamaların Baidu ve Salmonads gibi şirketlerin geliştirdiği veri araçlarını kullandığı belirtildi. Verinin ilk olarak telefonda depolandığı ve uygulamalar arasında izinsiz olarak taşındığı tahmin ediliyor.

Aynı ekibin yaptığı bir başka gözlemde ise ağ yönlendiricilerine ait MAC adreslerinin ve kablosuz erişim noktalarının izinsiz olarak başka noktalara gönderildiği göze çarpıyor. Shuterfly adlı bir fotoğraf uygulaması kullanıcıların GPS verilerini izin almadan kendi sunucularına gönderiyor. Uygulamanın geliştiricisi ise bu iddiaları reddediyor.

Android Q Sorunu Çözülebilir

Android Q Sorunu Çözülebilir

Play Store’da sayısı binleri bulan uygulamaların izinsiz konum takibi yaptığını tespit eden araştırmacılar bu sorunun yeni işletim sistemi ile çözüleceğini tahmin ediyor. Bilindiği üzere önümüzdeki aylardan itibaren Android Q işletim sistemi yeni nesil akıllı telefonlara dağıtılacak. Araştırmacılar Google’ı konuyla ilgili bilgilendirmiş.

İşin kötü yanı ise pek çok akıllı telefon modelinin Android Q güncellemesini alamayacak olması. Geçtiğimiz Mayıs ayı itibariyle Android ekosisteminde yüzde 10’luk bir kullanıcı Android P’ye sahip. Bu açıdan bakıldığında Android Q’nun yayılması biraz zaman alacaktır.

Uzmanlar bu süreçlerin oldukça uzun zaman alacağını belirtiyor ve Google’ın çeşitli güvenlik önlemleri almaları gerektiğini düşünüyor. Android Q’nun fotoğraf uygulamalarındaki konum bilgilerini otomatik olarak saklayacağı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum