Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da Android Pie Güncellemesi Olduğunu İddia Eden Sahte Uygulamalar Kol Geziyor!

Google’ın uygulama mağazası Play Store’da çok sayıda sahte uygulama kullanıcıları Android Pie sürümüne yükseltme vaadiyle kandırıyor.
Play Store’da Android Pie Güncellemesi Olduğunu İddia Eden Sahte Uygulamalar Kol Geziyor!

Android uygulama mağazası Play Store’da sayısız sahte uygulamaya rastlamak mümkün. Bu uygulamalardan bazıları kişisel verileri ele geçirme maksatlı çalışırken bazıları ise dolandırıcılık yoluyla haksız kazanç elde etmenin peşinde. Play Store’da son olarak kullanıcılar için son sürüm olan Android Pie’ya yükselteceğini iddia eden sahte uygulamalara rastlandı.

Bilindiği üzere Google’ın önümüzdeki Ağustos ayı içerisinde yeni işletim sistemi Android Q’yu tanıtması bekleniyor. Ancak resmi olarak güncel sürüm olan Android Pie halen sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılmakta. Bazı amiral gemisi telefonlar harici geriye kalan Android telefonlar hala Oreo ve Nougat sürümlerini kullanmakta. İşte ortaya çıkan sahte uygulamalar ise bu kullanıcıları hedef alıyor.

Android Pie Yükseltme Kandırmacası

Android Pie Yükseltme Kandırmacası

Henüz cihazlarına Android Pie güncellemesi gelmeyen pek çok kullanıcı, alternatif yollara başvurmayı seçiyor. Uygulama mağazasında ise kullanıcılara Android Pie sürümüne yükselteceğini vaad eden sahte uygulamalar sıkça görülmeye başlandı. Play Store’da yapılan aramalarda ‘Update to Android P-9.0′ adıyla çıkan çok sayıda sahte uygulamaya denk gelmek mümkün.

Oysa kullanıcıların daha üst işletim sistemine geçmesinin tek yolu telefonun yazılım güncelleme menüsünden gerçekleşmekte. Bugüne kadar Play Store üzerinden üçüncü taraf uygulama geliştiriciler yoluyla Android güncellemesi yapmak mümkün olmadı. Ancak bu konuda bilinçli olmayan pek çok kullanıcı güncelleme yapmak amacıyla sahte uygulamaları cihazlarına indirebiliyor.

Bu uygulamaların içeriğinde tahmin edileceği üzere reklam gösterimleri ve cihazların güvenliğini tehlikeye atacak kötü amaçlı yazılımlar yer alıyor. Bu noktada Android kullanıcılarının dikkatli olması gerektiği belirtiliyor. Konuyla ilgili yorumlarda bulunan yetkililer Google’ın uygulama mağazasını korumakta başarısız olduğuna dikkat çekiliyor. Özetleyecek olursak Play Store üzerinden telefonun işletim sistemini güncellemek gibi bir ihtimal söz konusu değil. Bu alandaki güncellemeyi yapabilecek tek taraf cihazınızın üreticisi olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum