Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da 400 Milyona Yakın İndirilen 24 Uygulama Riskli Bulundu

Android mağazası Play Store’da milyonlarca kişi tarafından indirilen 24 uygulamanın kritik izinler istediği belirtiliyor.
Play Store’da 400 Milyona Yakın İndirilen 24 Uygulama Riskli Bulundu

Dev mobil işletim sistemi Android, milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı tarafından kullanılıyor. Çevrimiçi mağaza Play Store’da sayısız uygulama bulunuyor ve bunların pek çoğu sayısız kez indiriliyor. Uygulamalar telefona ilk yüklendiğinde kullanıcılardan belirli izinler istiyor.

Bu izinlerin pek çoğu daha iyi kullanım deneyimi sunmak adına talep ediliyor. Ancak bazı uygulamalar istemiş olduğu izinler ile dikkat çekiyor. Güvenlik araştırmacıları belirli zaman aralıkları ile yaptıkları çalışmalarda Android kullanıcıları için risk oluşturan durumları ortaya çıkarıyor.

VPNPro tarafından yapılan son araştırma ise bazı uygulamaların kullanıcılardan kritik izinler istediğini gösteriyor. Çin merkezli bir şirkete ait 24 Android uygulamasının bu izinleri talep ettiği belirtiliyor. Üstelik bu uygulamaların toplamda 382 milyon kişi tarafından indirildiğine dikkat çekiliyor. Uygulamalar arasında oldukça popüler yazılımlar da bulunuyor. İstenen izinlerin kişisel verilere erişim sağladığı belirtiliyor.

Riskli Uygulamalar Milyonlarca Kişi Tarafından İndirildi

Riskli Uygulamalar Milyonlarca Kişi Tarafından İndirildi

Çin merkezli Shenzhen Hawk Internet Co şirketi tarafından geliştirilmiş 24 uygulama güvenlik araştırmacıları tarafından inceleme altına alındı. Bu uyglamalar arasında öne çıkanlardan birisi Hi Security oldu. Virus Cleaner 2019 adlı uygulama da bu geliştiriciye ait ve 100 milyonu aşkın indirmesi bulunuyor. Diğer yandan Hi Security ve Hi VPN gibi uygulamaların da Android mağazasında 10 milyonu aşkın indirmesi olduğuna dikkat çekiliyor.

Shenzhen Hawk’a bağlı geliştirici şirketler arasında Tap Sky, ViewYeah Studio, Alcatel Innovative Lab, Hawk App ve mie-alcatel.support gibi firmalar bulunuyor. İlgili şirketin TCL Corporation’un yan kuruluşu olduğu belirtilirken, Çin hükümeti ile oldukça yakın olduğu ifade ediliyor. Araştırmacılar incelemesinde kritik izinler talep eden 24 uygulamaya rastladı. İstenen izinler arasında sesli ve görüntülü görüşme, resim, video kaydı gibi gizliliğe yönelik talepler yer alıyor.

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

Uzmanlar Kullanıcıları Uyarıyor

VPNPro araştırma ekibinde bulunan Jan Youngren, Weather Forecast uygulamasının altını çizerek kullanıcıları uyarıyor. Bu uygulamada kötü amaçlı yazılımlar olduğunu söyleyen güvenlik uzmanı, toplamam verilerin Çin’de bulunan bir sunucuya gönderildiğini iddia ediyor. Üstelik toplaman veriler aracılığı ile kullanıcılar premium hizmetlere abone yapılıyor. Bununla beraber uygulama gizli tarayıcı pencereleri açıyor ve farklı reklamlara yönlendiriyor.

Söz konusu uygulamalardan bazılarının telefon numarası, hesao bilgileri, arama ve ses kaydı gibi kişiye özel bilgileri topladığını belirten Youngren, “Kullanıcıların bu uygulamaların neler yaptığının farkında olmaları gerekiyor” diye konuştu. Güvenlik uzmanları söz konusu uygulamayı indirmiş olanlar için cihazlarından silmelerini öneriyor. Araştırma sonrası Google’ın ilgili uygulamalara karşı bir yaptırımda bulunup bulunmayacağı ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum