Yatırım yapmaya başla!

Play Store’da 10 Bini Aşkın Uygulamada Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Android uygulamaları üzerinde yapılan bir araştırma, binlerce uygulamada arka kapı açıklarını ortaya koydu.
Play Store’da 10 Bini Aşkın Uygulamada Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Akıllı telefon kullanımın yaygınlaşması ile beraber kullanıcılar için geliştirilen uygulamaların sayısı da hızla artıyor. Google’ın geliştiricisi olduğu Android işletim sistemi ise milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Kullanıcıların uygulama desteğini aldığı Play Store bu anlamda büyük öneme sahip. Binlerce uygulamaya sahip mağaza Play Protect adlı koruma ile denetleniyor. Ancak buna rağmen mağazada çok sayıda güvenlik açığı içeren uygulamaya rastlamak mümkün.

Yapılan son araştırma binlerce Android uygulamasında arka kapı erişimi denilen güvenlik açıklarını ortaya koydu. Hackerlar bu açıklar sayesinde kullanıcıların kişisel verilerine izinsiz erişi sağlayabiliyor. Bu açıkların saptanması için araştırmacılar InputScope adlı bir araç geliştirdi. 150 bini aşkın uygulama üzerinde yapılan çalışmada binlerce uygulamada risk tespit edildi.

Riskli Android Uygulamaları Tespit Edildi

Riskli Android Uygulamaları Tespit Edildi

Yapılan araştırma sonucu Play Store’da bulunan 12 bin 706 uygulamada arka kapı erişimi bulunduran riskli uygulamaya rastlandı. Bu uygulamalar arasında Samsung telefonlar içerisinde yüklü olan pek çok yazılımın olduğu belirtiliyor. Güvenlik uzmanlarına göre saldırganlar bu açıklar sayesinde telefonlara izinsiz erişim sağlayabiliyor. Üstelik bu kişiler telefonlara fiziksel olarak erişebilirse, gizlenmiş komutlar sayesinde kod çalıştırma faaliyetleri yürütülebilir.

Bu uygulamalar arasında 10 milyondan fazla indirilmiş bir uzaktan erişim uygulaması olduğu belirtiliyor. Uygulamanın içerisinde bulunan ana parola ve sayesinde telefona tamamen erişim sağlanabiliyor. Yapılan araştırmada oldukça popüler bir yayın uygulamasının yönetim paneline erişim sağlayan bir anahtar mevcut. Tespit edilen 12 bin uygulamanın 4.800’ü Samsung cihazlarda yüklü olarak geliyor.

Uzmanlar araştırma sonrası ilgili uygulama geliştiricileri bilgilendirdiklerini ancak herhangi bir geri dönüş alamadıklarını söylüyor. Araştırma sonrası Google’ın bu uygulamalara karşı bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı henüz bilinmiyor. Uzmanlar cihazlarında kullanılacak uygulama konusunda kullanıcıların dikkatli olmasını öneriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum