Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Platin En Çok Artan Emtia Olurken İkame Paladyum Sert Düşüyor

Platin günün en çok artan emtiası olurken alternatifi paladyum yüzde 1’in üzerinde ekside fiyatlanıyor.
Platin En Çok Artan Emtia Olurken İkame Paladyum Sert Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Platin ve ikamesi paladyum, bugün birbirine ters yönde hareket ediyor. Platin yüzde 1,5 üzerinde artıda fiyatlanarak günün en çok artan emtiası olarak öne çıkarken paladyum en çok düşen emtialar arasında yer alıyor.

Dün en son 924,30 dolarda işlem gören platin, bugünkü seans açılışını yatay yaptı. Gün boyu yükseliş trendi izleyen değerli metal, son günlerdeki kayıplarını telafiye yönelse de aylık bazda yüzde 5 civarında değer kaybetti.

TSİ 17.27’de yüzde 1,10 artıda duran platin, en yüksek 949 dolara ulaştı.
Platin En Çok Artan Emtia
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Haftalık bazda yüzde 1,1 düştü. Platinin son günlerdeki zayıf seyri, otomotiv sektörünü vuran ve bir dizi firmayı üretim kesintisi yapmak durumunda bırakan yarı iletken kıtlığıyla yönlendirildi.

Üretim kesintisi yapan firmalar arasına son olarak General Motors ve Ford dahil oldu. İkame paladyum ise platindeki kazançların aksine günün en çok düşen emtiaları arasında yer alıyor.

Dün en son 2019 dolarda işlem gören değerli metal, Cuma seansına yatay başladı. Yazım sırasında yüzde 1,35 ekside işlem gören paladyum gün içinde 1963 – 2040 dolar aralığında hareket etti. Haftalık kayıp yüzde 6’ya yaklaşırken aylık bazda yüzde 17 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu