Yatırım yapmaya başla!

Plastik Kirliliğine Karşı Harekete Geçenlerin Sayısı 2018’de Arttı!

Plastik kirliliği konusundaki farkındalık her geçen gün artarken çevreci harekete katılanlar da aynı doğrultuda artıyor. İşte onlardan bazıları;
Plastik Kirliliğine Karşı Harekete Geçenlerin Sayısı 2018’de Arttı!

Nehirlerden okyanuslara, ormanlardan şehir sokaklarına varana kadar plastik atıkların ciddi bir sorun olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Örneğin, Avrupa Komisyonu’na göre Avrupalılar yılda 25 milyon ton plastik atık üremekte ve bunun % 30’undan daha azı geri dönüşüme gitmektedir.

Neyse ki 2018, çok daha fazla şirketin plastik kullanımı konusunda taahhütte bulunduğunu gördü ve sürdürülebilir enerji alanında birçok önemli adım atıldı. Kaldı ki plastik atık konusunda adım atan şirketler arasında; Evian, Iceland, Starbucks, McDonald’s, Morrisons gibi önde gelen markalar da vardı.

Mesela, dünyanın en ikonik şişelenmiş su markalarından biri olan Evian plastik konusunda önemli bir taahhütte bulunan firmalardan bir tanesi.

Evian Plastik Kirliliği Konusunda Planı Keza dev şirket, Ocak ayında yaptığı açıklamada 2025 yılına kadar tüm plastik şişelerini geri dönüştürülmüş plastikten üreteceğini duyurmuştu. İngiliz süpermarket zinciri Iceland de yılın başlarında 2023 yılına kadar plastik ambalajı kendi ürünlerinden kaldıracağını duyurmuştu.

Ayrıca Iceland, tek kullanımlık plastik pipetleri kendi ürün dizisinden kaldırdığı bilgisini vermişti.

Evian Tek Kullanımlık Plastk Pipetleri Kullanmayacak Söz konusu taahhütte, zincirin plastik yerine kağıt esaslı yiyecek tepsileri kullanılacağı da kaydedilmişti. Starbucks da plastik atık sorunu için başlatılan harekete katılmış, 2020 yılına kadar tüm mağazalarındaki plastik pipetlerden kurtulacağını dile getirmişti. İlaveten, kahve zinciri İngiltere’deki şubelerinde ücretli kahve bardakları hizmetine başlayacağını duyurmuştu.

McDonald’s da Haziran ayında İngiltere ve İrlanda’daki restoranlarında plastik pipetler kullanmayacağı yönünde bir duyuru yapmıştı.

McDonald's Tek Kullanımlık Plastk Pipetleri Kullanmayacak Bu duyuruda, Starbucks’ın toplam 1361 şubesindeki kağıt pipetleri toplamaya bağışlayacağı açıklanmış, sürecin Eylül’de başlayıp 2019’da tamamlanacağı bildirilmişti. İngiliz süpermarket zinciri Morrisons da meyve ve sebzeler için kahverengi kağıt torbalar getireceğini söylemişti. % 100 oranında geri dönüştürülebilir kağıttan yapılan torbaların yaz sonun kadar bütün şubelerde kullanılmaya başlanacağı belirtildi.

Morrisons söz konusu duyurusunda; hamlenin her yıl 150 milyon küçük plastik torbanın kullanılmasını önleyecek şekilde ayarlandığını kaydetmişti.

Morrisons Kahverengi Kağıt Torba Kullanımına Başlayacak Norwegian Cruise Line da Temmuz sonunda; 26 gemiden oluşan filosundaki tek kullanımlık plastik pipetleri ortadan kaldıracağını açıklamıştı. Şirket ayrıca iki adada tek kullanımlık plastik pipetleri yasaklama kararı da almıştı.

Bu değişikliklerle her yıl filosunda 50 milyondan fazla pipetten kurtulmasına yardımcı olacaklarını aktarmışlardı. Kaldı ki plastik kullanımına karşı harekete geçenler yalnızca şirketler değillerdi, ABD şehri Seattle da harekete katılmıştı.

Temmuz ayında farkındalığı artırmak isteyen şehirde pipetlere ve tek kullanımlık diğer mutfak malzemelerinin kullanımına yasak getirilmiş, yönetmeliklere uymayanlara 250 dolar para cezası verilebileceği anlatılmıştı. Kısacası, plastik atık konusunda atılan adımlar her geçen gün biraz daha fazlalaşıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum