Yatırım yapmaya başla!

Plaspak Kimya İflasını Duyurdu!

2016 yılında Borsa İstanbul'dan çıkarılan Plaspak Kimya'nın, Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi'nde iflas erteleme başvuru davası sonuçlandı. Detaylar haberimizde...
Plaspak Kimya İflasını Duyurdu!

2015 yılında Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusunda bulunan Plaspak Kimya davası sonuçlandı. 2014 yılında halka arz edilen şirket iflas ettiğini açıkladı. Borsaya girdiğinde bir anda dikkatleri üzerine çeken Plaspak Kimya, 2016 yılında Borsa İstanbul’dan geri çıkarılmıştı.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Plaspak Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş‘nin iflasına karar verildiği bildirildi.

Şirket 2003 yılında; plastik, ambalaj ve kimya sektörlerinde hammadde, yardımcı maddeler ve makine tedarik etmeye başladı. 2014 yılında ise Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası’nda (GİP) işlem görmeye başlamıştı. Plaspak Kimya, 2015 yılında Gebze’de bulunan tesislerinde faaliyete başlamış, elde ettikleri tedarik zinciri ile Amerika ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede 25’ten fazla petrokimya üreticisi firmayla işbirliği içerisindeydi.

2014 yılında girdiği Borsa İstanbul’dan sermayesinin tamamını kaybetmesi ve geri telafi edememesi sebebiyle çıkarıldı.

2015 yılında da yaşadığı maddi sıkıntılarla gündeme gelen Plaspak Kimya, ürünlerde yaşanan kalite problemleri, likidite azlığı ve nakit akışı sıkıntısı gibi daha birçok problem yaşamıştı.

Yaşanan bu maddi sıkıntıların çığ gibi büyümesinin ardından, şirket yetkilileri finans kurumlarıyla mevcut kredilerinin yapılandırılması için görüşme yapacağını duyurmuştu. 2016 yılında ise borsadaki sermayesinin tamamını kaybetmesi ve bu kaybı telafi edememesi sebebiyle, Borsa İstanbul’dan çıkarılmıştı.

İflas kararının ardından açıklama yapan şirket yetkilileri, sektördeki tahsilat sıkıntılarına değindi.

Plaspak Kimya patronu Gökhan Şıkrak yaptığı açıklamada; Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketi arasına girmeyi hedeflediklerini fakat 2014 yılında girdikleri borsadan, iki yıl sonra çıkmak zorunda kaldıklarını söyledi. Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen İflas Erteleme Davası’nın sonucuna yönelik ise; üretimden kaynaklı sorunlar nedeniyle satış faaliyetlerinin olumsuz etkilendiğini ve sektördeki tahsilat sıkıntısı yüzünden nakit akışı sorunu yaşadıklarını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum