Paylaşım

Araştırma Sonuçlarına Göre Bir Dilim Pizza Arkadaşlıktan Daha Değerli!


 

Pizzayla arkadaşınız arasında bir seçim yapmanız gerekse hangisini tercih ederdiniz? “Tabii ki arkadaşım” diyorsanız, aşağıdaki sonuçlara bir göz atmalısınız.

Soruyu tekrarlıyorum: Pizza mı yakınlarınız mı? Daha doğrusu; şöyle söyleyeyim. Önünüze iştah kabartan, sevdiğiniz malzemelerle donatılmış güzel bir dilim pizza gelse ve bu size bedava sunulsa “hayır” demezsiniz değil mi? Elbette, demezsiniz. Ama pizzayı yiyebilmek için bir koşulu yerine getirmeniz gerekecek. O da arkadaşlarınızın kişisel bilgilerini vermek! Ne yapardınız? Beleş ve güzel pizzayı bir an önce midenize indirmek için istenen bilgileri verir miydiniz? Yoksa “ben almayayım” diyerek, arkadaşınıza sadakatinizi mi gösterirdiniz? Dilerseniz, cevap vermeden önce yapılan araştırmanın sonuçlarını öğrenin.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin % 98’i pizzayı arkadaşlarına tercih ediyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı araştırma şaşırttı.

Deneye 3108 öğrenci katılmış ve 3045’i bedava pizzayı arkadaşlarına tercih etmiş. Yani pizzayı yiyebilmek için arkadaşlarının kişisel bilgilerini paylaşmaktan kaçınmamış.

Oysaki daha önce yapılan bir çalışma; Amerikalıların % 74’ünün kişisel bilgilerin güvenliğine fazlasıyla önem verdiğini göstermişti.

Amerikalıların % 74’ünün kişisel bilgilerin güvende olmasına önem veriyor.

% 60’lık dilimin ise e-mail adreslerini başkalarıyla paylaşmaktan rahatsızlık duyduğu açıklanmıştı. Yani görünen o ki ülkedeki çoğu kişi e-mail adresini başkalarına vermek istemezken, söz konusu bir dilim pizza olduğunda kendilerinin istemediği bir şeyi başkalarına yapmaktan çekinmiyorlar.

MIT’te yapılan çalışmanın yazarı “İnsanlar kişisel gizliliğe önem veriyor gibi dursa da doğru şekilde güdülendikleri zaman özel bilgileri paylaşmaktan çekinmiyorlar.” diyor.

Öğrenciler pizza için arkadaşlarının kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinmiyor.

Ayrıca çalışmanın asıl amacının, öğrencilerin kripto para kullanması halinde gizliliklerini sağlayıp sağlayamayacaklarını ölçmek olduğunu belirtiyor. Sonuçta; çalışmadan da anlaşılacağı gibi insanlar mahremiyet konusunda fazla başarılı değiller. O halde yapılması gereken kişisel bilgilerimizin güvenliği için onları kimseyle paylaşmamak!

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın