Yatırım yapmaya başla!

Piyasalarda Gri Gergedan Tehlikesi!

Finans piyasalarında kullanılan hayvan terimlerine bir yenisi daha eklendi. Özellikle Çin piyasaları için kullanılan gri gergedan nedir, neden korkmalıyız gibi soruların yanıtları haberimizde...
Piyasalarda Gri Gergedan Tehlikesi!

Genelde hepimiz finans piyasalarının sadece rakamlardan, grafiklerden, verilerden oluştuğunu ve bu şekilde anlatıldığını sanırız. Ancak piyasanın biraz daha içine dahil olduğunuzda durumun hiç de o kadar sıkıcı olmadığını kavrayabilirsiniz. Finans dünyasının hayvanat bahçesi dediğimiz yerde; şahin, güvercin, ayı, boğa, kedi, fil, kuğu ve at gibi daha birçok hayvan bulunuyor.

Bu hayvanlar ise hepsi farklı bir durumu simgelemek için kullanılıyor. Yani finans piyasalarında birçok konu, sadece söz konusu geçen hayvanlarla bile kolaylıkla anlatılabiliyor. Örneğin; güvercin gevşek politikaları, şahin sıkı para politikasını, boğa yukarı yönlü hareketi, ayı ise aşağı yönlü hareketi, diğer bir deyişle işlerin kötü gittiğini anlatır.

Şimdi bu terimlere bir yenisi daha eklendi, gri gergedan! Peki nedir bu gri gergedan?

Gri gergedan; yüksek olasılığı bulunan, yüksek etki taşıyan fakat buna rağmen ihmal edilmiş durumlar için kullanılıyor.

Bu terim ilk kez Amerikalı siyaset yazarı Michele Wucker tarafından kullanıldı ve Çin Komünist Parti’nin gazetesinde yayınlandı.

Gri gergedan için siyah kuğu ile marketteki fil arasında bulunuyor diyebiliriz.

Kısa bir hatırlatma yapacak olursak; siyah kuğuyu beklenmedik bir gelişme ile piyasalarda görülen ani hareketler için kullanırız. Marketteki fil ise genelde Çin piyasalarında kullanılır. Yani dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, en ufak bir tökezleme yaşadığında, etkisi de çok büyük olur anlamında kullanıyoruz. Hal böyle olunca siyah kuğu ve marketteki fil arasında yer alan gri gergedan, bir nevi tehlike çanlarının çaldığını işaret ediyor diyebiliriz.

Piyasaların yeni korkusu gri gergedan bankacılık sektöründeki risklerin daha da dikkatli bir şekilde takip edilmesini gerektiriyor.

Moody’s Mayıs ayında, Çin’in kredi notunu Aa3’ten A12’ye düşürerek borç seviyelerine yönelik bir uyarıda bulunmuştu.

Çin’in kredi notunu negatife çeken Moody’s; ekonomide genel olarak artan borçların büyümeyi yavaşlatacağını, finansal kesim dışı borçların GSYH’ye oranının %256’dan yükselmeye devam edeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum