Yatırım yapmaya başla!

Yurtiçi Piyasalara Yön Veren Veriler Neler?

Yurtiçi Piyasalara Yön Veren Veriler Neler?

Borsa İstanbul ve yurtiçi piyasalar bugün açıklanacak verilere göre yön bulacak. Dün gerçekleşen, Hazine ihalelerinden sonra gelen güçlü talep ile alıcılı seyreden Borsa İstanbul, bugün açıklanacak olan verileri bekliyor. Yurtiçinde açıklanacak veriler dışında, Avrupa enflasyon rakamları, ABD’de ADP özel sektör istihdam rakamları, FED Açık Piyasa Komitesi toplantı tutanakları.

Hazine’nin dün gerçekleştirdiği 3 ihalede, piyasaya 4.265,6 milyon lira borçlanmış oldu. Hazine Müsteşarlığı, birinci ihalede 2 yıl vadeli, sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirmiş oldu. Basit faiz % 7,61 olurken, bileşik faiz % 7,76 oldu. Nominal teklif ise 2 milyar 135,3 milyon lira olarak gerçekleşti. İkinci ihalede ise 6 yıl vadeli, değişken faizli devlet tahvili yeniden ihraç edildi. Nominal teklif 3 milyar 272,3 milyon lira oldu. Üçüncü ihale ise 10 yıl vadeli, sabit kupon devlet tahvili yeniden ihraç edildi. Bileşik faiz % 7,73 olurken, basit faiz % 7,58 oldu. Nominal teklif ise 1 milyar 563,6 milyon lira olarak gerçekleşti.

Hafta başında TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı tüketici fiyat endeksi, %0,44 oranında geriledi. Ekonomistlerin beklentileri ise % 0,05 oranında artış olacağı yönündeydi. TÜFE yıllık bazda % 8,17 oranında yükselirken, beklenti % 8,78 oranındaydı. Son gelen verilerle birlikte enflasyon rakamları, 2012 yılı Haziran ayından bu yana en dik düşüşünü kaydetti. Yıllık bazda da 2014 yılı Şubat ayından bu yana en düşük seviye kaydedilmiş oldu.

TCMB‘nin geçen hafta sonunda yaptığı açıklamada, yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranları ve rezerv opsiyon katsayılarında değişikliğe gidildiği duyuruldu. Küresel piyasalarda meydana gelen son gelişmelerin dikkate alındığı belirtilerek, finansal istikrarı desteklemek için banka ve finansman şirketlerinin yabancı döviz cinsinden yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranlarının, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde değiştirildiği açıklandı.

Açıklanan veriler ve yapılan açıklamalarla birlikte Borsa İstanbul dün, günü % 0,52 oranında artışla, 86.909,58 puandan tamamladı. Gün içerisinde en düşük 85.574,65 puanı görürken, en yüksek 86.911,82 puanı gördü. Toplam işlem hacmi ise 4,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

BIST 100 endeksi bugüne yatay başladı ve düne göre 15,51 puanlık sınırlık yükseliş kaydetti. 86.925,09 puandan yatay başlangıç yapan endeks daha sonra yönünü aşağı çevirdi ve 86.884,38 puan seviyelerinde seyrediyor. Piyasalar güne 10 milyar 629,3 milyon lira artı rezerv ile başladı ve bankaların serbest depo hesabı 16 milyon 570 milyon lira seviyesinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum